Ostrzeżenie PE: 5G ma luki, w które mogą wejść Chiny

12 marca 2019, 16:30 Alert

Parlament Europejski przyjął projekt rezolucji w sprawie zagrożeń dla bezpieczeństwa wynikających z rosnącej obecności technologicznej Chin w UE oraz możliwości podjęcia na szczeblu UE działań mających zmniejszyć te zagrożenia.

Parlament Europejski. Fot. BiznesAlert.pl
Parlament Europejski. Fot. BiznesAlert.pl

PE „wyraża głębokie zaniepokojenie z powodu niedawnych doniesień dotyczących domniemanego wyposażenia urządzeń 5G opracowanych przez chińskie przedsiębiorstwa w luki w zabezpieczeniach (backdoor) zapewniające producentom i organom nieuprawniony dostęp do danych i połączeń telekomunikacyjnych obywateli i przedsiębiorstw UE”. „Jest równie zaniepokojony możliwą obecnością istotnych luk w zabezpieczeniach w urządzeniach 5G opracowanych przez tych producentów w przypadku ich montażu w ramach wdrażania sieci 5G w nadchodzących latach” – czytamy w dokumencie.

Parlament wzywa państwa członkowskie, „aby informowały Komisję o wszelkich środkach krajowych, jakie zamierzają podjąć, aby zapewnić skoordynowaną reakcję Unii w celu zagwarantowania najwyższych norm cyberbezpieczeństwa w całej Unii; przypomina znaczenie rezygnacji z wprowadzania nieproporcjonalnych, jednostronnych środków, które prowadziłyby do fragmentacji jednolitego rynku”.

Izba „przypomina, że obecne ramy prawne dotyczące usług telekomunikacyjnych upoważniają państwa członkowskie do zapewnienia, aby operatorzy sieci telekomunikacyjnych przestrzegali wymogu integralności i dostępności publicznych sieci łączności elektronicznej; podkreśla, że zgodnie z Europejskim kodeksem łączności elektronicznej państwom członkowskim przysługują wszelkie niezbędne uprawnienia do badania i stosowania szerokiego wachlarza środków dochodzenia roszczeń w przypadku niezgodności produktów oferowanych na rynku UE”.

PE „przypomina państwom członkowskim o ich wynikającym z unijnego prawa karnego obowiązku nakładania sankcji, w szczególności kar i grzywien, na osoby prawne, które popełniły przestępstwa takie jak ataki na systemy informatyczne, nielegalna ingerencja w system, nielegalna ingerencja w dane i nielegalne przechwytywanie; podkreśla, że państwa członkowskie powinny również korzystać z możliwości nakładania innych sankcji na te podmioty prawne, takich jak tymczasowe lub trwałe wykluczenie z prowadzenia działalności gospodarczej”.

Polska Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała w styczniu dwie osoby podejrzane o szpiegostwo na rzecz Chin, w tym przedstawiciela handlowego Huawei w Polsce. Kraje anglosaskie ostrzegają przed zagrożeniem, które może płynąć z wpuszczenia tej i innych firm chińskich do infrastruktury krytycznej w telekomunikacji. Europejczycy zachowują większą rezerwę i rozważają wprowadzenie ograniczeń zapewniających bezpieczeństwo przy jednoczesnym umożliwieniu wolnej działalności gospodarczej.

Parlament Europejski/Wojciech Jakóbik

RAPORT: Afera Huawei