Chiny potrzebują atomu do polityki klimatycznej. Wnioski przed COP24

6 listopada 2018, 14:45 Alert

Według badań przeprowadzonych przez chiński instytut badawczy Energy Research Institute moc zainstalowaną w elektrowniach jądrowych w Chinach należy zwiększyć do 554 GWe do 2050 roku, jeśli kraj ma wypełnić swoje zobowiązania w zakresie redukcji emisji CO2 aby osiągnąć cel ograniczenia wzrostu temperatury na świecie poniżej 1,5°C.

Elektrownia jądrowa
Elektrownia jądrowa

Paryskie porozumienie klimatyczne z 12 grudnia 2015 roku, które weszło w życie w listopadzie 2016 roku, ma na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury. Rządy zgodziły się zatrzymać wzrost średniej temperatury na świecie na poziomie dużo poniżej 2°C względem poziomu z czasów przedprzemysłowych i starać się, by było to nie więcej niż 1,5°C.

Naukowcy z Energy Research Institute (ERI) dokonali analizy zdolności wytwórczych w elektrowniach jądrowych do 2050 roku, niezbędnych do osiągnięcia przyjętego przez Chiny celu 1,5°C, a także przeprowadzili studium wykonalności i przedstawili wykaz niezbędnych środków oraz spodziewanych trudności w realizacji tego programu. Wyniki zostały opublikowane na początku tego roku w raporcie Advances in Climate Change Research.

Z przeprowadzonych badań wynika, że moc elektrowni jądrowych w Chinach musi wzrosnąć z 26 GWe w 2015 roku do 554 GWe w roku 2050. Udział energii jądrowej w bilansie energetycznym kraju ma zwiększyć się w tym okresie z 3 do 28 procent. Według stanu na koniec października 2018 roku, w Chinach czynnych było 46 reaktorów energetycznych o łącznej mocy 42,8 GWe. Kolejnych 11 reaktorów, o przewidywanej mocy 11 GWe, znajdowało się w budowie. W zależności od wielkości reaktorów do roku 2050 musi zostać zbudowanych dodatkowo około 300 reaktorów, aby osiągnąć zakładany poziom zdolności wytwórczych energetyki jądrowej.

„Tylko wtedy, gdy dodatkowe, budowane w przyszłości reaktory jądrowe będą miały moc podobną do reaktora CAP-1400, a roczny czas pracy elektrowni jądrowych osiągnie 7500 godzin, żądany cel 1,5°C dla elektrowni jądrowych w Chinach zostanie spełniony” – stwierdza raport ERI.
Aby osiągnąć zakładany wzrost mocy, nowe reaktory muszą być budowane do 2046 roku w tempie dziesięciu rocznie. Trzej główni producenci urządzeń dla elektrowni jądrowych w Chinach mają obecnie możliwość dostarczania 10-12 reaktorów rocznie. Jednak zdolności budowy elektrowni w kraju musiałyby zostać podwojone, a liczba personelu niezbędnego do zapewnienia pracy elektrowni musiałaby wzrosnąć dziesięciokrotnie w stosunku do obecnego poziomu.

Raport stwierdza, że „taki ogromny rozwój potrzebuje również akceptacji społecznej, która w rzeczywistości już wpływa na rozwój energetyki jądrowej Chin i będzie mieć jeszcze większy wpływ w przyszłości. W związku z tym w całym kraju muszą być prowadzone na szeroką skalę prace zmierzające do znaczącej poprawy akceptacji społecznej energetyki jądrowej”.

Według opublikowanego w tym miesiącu raportu Narodów Zjednoczonych, znaczący wzrost wykorzystania energii jądrowej pomoże utrzymać globalne ocieplenie poniżej 1,5°C. Raport opracowany przez Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) zatytułowany Global Warming of 1.5 degrees został zlecony przez rządy w czasie obrad w Paryżu w 2015 roku i jego wyniki zostaną zaprezentowane podczas szczytu COP24 w Katowicach w grudniu br.

W celu osiągnięcia przyjętych celów klimatycznych przemysł jądrowy opracował w roku 2016 program Harmony, który zakłada 25 procent udział energii jądrowej w produkcji prądu elektrycznego do 2050 roku. Będzie to wymagać potrojenie zdolności produkcyjnych w energetyce jądrowej w stosunku do obecnego poziomu i budowy 1000 GWe nowych mocy jądrowych.

World Nuclear News