font_preload
PL / EN
Energetyka OZE 12 października, 2017 godz. 10:45   
REDAKCJA

Chlebowicz: Chimeryczne OZE trzeba zbilansować

Enrga fot. Energa

To dobrze, że resort energii określił ramy rozwoju innowacji w energetyce. To pokazanie sektorowi, które kierunki będą dla nie go właściwe – powiedział podczas odbywającego się w Warszawie XIV Kongresu Nowego Przemysłu Jan Chlebowicz, zastępca dyrektora departamentu strategii, rozwoju i innowacji w Enerdze.


Podkreślił, że „innowacje muszą się opłacać, a więc przyczyniać się do zwiększenia efektywności działania spółek”. – Spółki powinny większą uwagę przywiązywać m.in. do  innowacyjnego zarządzania aktywami czy umiejętności wdrażania i zarządzania nowoczesnym technologami – dodał.

Zwrócił również uwagę, że spółki energetyczne funkcjonują w środowisku naturalnego monopolu. Jego zdaniem dotychczas elektroenergetyka nie zależała od innowacji, lecz przede wszystkim od rozwoju gospodarki.

W trakcie wystąpienia podkreślił również, że duży wpływ na rozwój innowacyjności w energetyce będzie miała polityka energetyczno-klimatyczna Unii Europejskiej.

– Wprowadzono w niej odejście od idei wielkoskalowych bloków w kierunku energetyki rozproszonej. To generuje problemy dla przeprowadzenia transformacji – powiedział Chlebowicz.

W tym kontekście wspomniał również o OZE, którego jego zdaniem są niestabilne. Według niego potrzeba „szeroko zakrojonych działań technicznych, aby zbilansować tę chimeryczną energetykę w sieciach”.Zobacz także