Chludziński: Restrukturyzacja to nie tylko ratunek, to także rozwój

11 maja 2017, 13:30 Innowacje

– Jeśli pojęcie restrukturyzacji na pierwszy rzut oka kojarzy się komuś negatywnie, warto zagłębić się w szczegóły takich działań i poznać dokładnie ich mechanizmy. Mówiąc o restrukturyzacji rozwojowej przedsiębiorstw trzeba zwrócić uwagę, że ma ona na celu nie tylko ratunek dla firm z problemami, ale również uczynienie z nich wiodących graczy na swoich rynkach. To oczywiste, że trzeba inwestować i wspierać polskie firmy, na których często przedwcześnie postawiono krzyżyk – mówił prezes ARP Marcin Chludziński podczas wystąpienia rozpoczynającego panel Restrukturyzacja rozwojowa przedsiębiorstw w praktyce na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Marcin Chludziński, prezes KGHM. Fot. KGHM
Marcin Chludziński, prezes KGHM. Fot. KGHM

Dziewiąty Europejski Kongres Gospodarczy to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych Europy Środkowej. Agencję Rozwoju Przemysłu podczas Kongresu reprezentują prezes Marcin Chludziński i wiceprezes Andrzej Kensbok w panelu pt. „Restrukturyzacja rozwojowa przedsiębiorstw w praktyce”, a także wiceprezes Michał Szaniawski w debatach „Innowacje i sektor badawczo-rozwojowy” i „Przemysł kosmiczny nośnikiem innowacyjności”. Ponadto w dyskusji „Branża gamingowa i e-sport w Polsce” weźmie udział prezes ARP Games Remigiusz Kopoczek.

Prezes Chludziński otwierając debatę zaznaczył, że w Polsce doszliśmy do punktu, w którym wsparcie państwa dla procesów modernizujących gospodarkę jest niezbędne. – Co to oznacza w kontekście procesów restrukturyzacji? Tylko tyle i aż tyle, że jedynie restrukturyzacje rozwojowe są najbardziej efektywne. Przez lata Agencja Rozwoju Przemysłu była tak naprawdę Agencją Przetrwania Przemysłu. Przypominała trochę bankomat, który latami finansował jedynie trwanie, przetrwanie i wegetację. To był ten jeden ze znaczących elementów bylejakości zamiast jakości polskiej gospodarki. Na szczęście ten paradygmat się zmienił – dodał prezes Chludziński.

W panelu o restrukturyzacji, który poprowadził Remigiusz Chlewicki, partner w Dziale Doradztwa Transakcyjnego Ernst & Young oprócz wiceprezesa ARP Andrzeja Kensboka udział wzięli: wiceprezes Ursusa Monika Kośko, prezes Warszawskich Zakłady Mechaniczne PZL WZM Joanna Szwajkowska oraz prezes Przewozów Regionalnych Krzysztof Zgorzelski.

Prelegenci dyskutowali m.in. o roli restrukturyzacji, branżach najbardziej narażonych na spowolnienie gospodarcze oraz przesłankach ekonomicznych przemawiających za podjęciem działań restrukturyzacyjnych. Dzięki obecnym w panelu prezesom spółek można było poznać proces restrukturyzacji zarówno od środka, jak i dowiedzieć się, jakie wsparcie oferują organizacje doświadczone w przeprowadzaniu restrukturyzacji.

URSUS, Wuzetem i Przewozy Regionalne to przykłady udanych procesów restrukturyzacyjnych, w których swój udział miała również Agencja Rozwoju Przemysłu. PR dzięki skutecznie prowadzonej restrukturyzacji ubiegły rok po raz pierwszy w swojej historii zakończyły dodatnim wynikiem finansowym powyżej 50 mln zł. Z kolei spółka Wuzetem, która jeszcze kilka lat temu była na skraju upadłości, dzięki sprawnemu zarządzaniu obecnie może się pochwalić znakomitym bilansem i stabilną pozycją na rynku. Podobną drogę przeszedł również URSUS, który dzięki udzielonej przez ARP pożyczce stał się nie tylko liderem w segmencie ciągników i maszyn rolniczych, ale inwestuje także w innowacyjne branże takie jak elektromobilność, czego dowodem jest m.in. zaprezentowany podczas Hannover Messe elektryczny samochód dostawczy.

Agencja Rozwoju Przemysłu