Chmal: Gaśnie polski projekt łupkowy

2 stycznia 2015, 08:33 Energetyka

Spadające ceny ropy, niepowodzenia w dotychczasowych poszukiwań oraz bariery biurokratyczne sprawiają, że gasną nadziej na sukces w poszukiwaniu gazu ze złóż łupkowych w Polsce – pisze „Rzeczpospolita”.

Szczelinowanie hydrauliczne w USA.

Dziennik zwraca uwagę, że w grudniu 2014 roku liczba wydanych koncesji na poszukiwanie gazu w złożach łupkowych jest ponad dwukrotnie mniejsza niż rok wcześnie (odpowiednio 56 do 115). W tym roku wykonano 14 odwiertów w poszukiwaniu gazu w łupkach, to tyle samo co w roku 2013, ale dużo mniej niż w 2012 roku, kiedy wykonano ich 24.

Cytowany przez „Rz” Tomasz Chmal ocenia, że poszukiwania gazu łupkowego w Polsce to projekt gasnący i jak podkreśla, czas aby otrząsnąć się z huraoptymizmu, który dotychczas w tej dziedzinie panował. Podobnego zdania jest Paweł Poprawa z Instytutu Studiów Energetycznych, który przyznaje, że dotychczasowe poszukiwania przyniosły rozczarowania i w konsekwencji wycofanie większości dużych zagranicznych inwestorów, z których pozostało już tylko dwóch Chevron oraz Conoco-Philips. Według Poprawy niebawem i oni wycofają się, bo zajmą się bardziej perspektywicznymi złożami. Z drugiej strony – zwraca uwagę ekspert ISE- mniejsze firmy będą miały problem ze zdobyciem finansowania na dalsze poszukiwania, ze względu na tanią ropę.

Jak czytamy w dzienniku, w tej sytuacji na placu boju o polskie łupki pozostaną praktycznie tylko Orlen i PGNiG, ale wydaje się, że ich zaangażowanie w tego typu projekty też będzie maleć. Jak mówi Chmal, ich ambitne plany muszą zostać skorygowane tak, aby uwzględniały rynkowe realia, a w mniejszym stopniu oczekiwania rządu.
Według Pawła Poprawy, aby myśleć o komercyjnym wydobyciu gazu ze złóż łupkowych, potrzeba jeszcze pięciu lat intensywnych prac i ograniczenia biurokracji. W jego ocenie żmudne i długotrwałe procedury uzyskiwania różnych pozwoleń to nadal duży problem w prowadzaniu prac poszukiwawczych.

„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że rozwiązaniem problemów z biurokracją ma być nowa specustawa łupkowa zaproponowana przez resort skarbu. Jednak w ocenie Chmala nie jest to optymalne rozwiązanie. Według niego MSP swoim projektem próbuje z doskoku zmienić nastawienie inwestorów.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL