Sto milionów euro z Unii na gazoport w Chorwacji

18 grudnia 2017, 14:30 Alert

Unia Europejska dofinansuje budowę pływającego terminalu LNG na chorwackiej wyspie Krk. Jest to jedna z kluczowych inwestycji dla realizowanego z inicjatywy Polski i Chorwacji koncepcji Korytarza Gazowego Północ-Południa.

Projekt FSRU na wyspie Krk w Chorwacji. Fot. Krk LNG
Projekt FSRU na wyspie Krk w Chorwacji. Fot. Krk LNG

Jak poinformowała Komisja Europejska dzisiaj podpisano umowę o przekazaniu na ten cel 101,4 mln euro. Łącznie według Brukseli inwestycja ma kosztować 383,6 mln euro.

Zdaniem komisarza ds. energii i klimatu Miguel Arias Cañete wspomniana inwestycja nie tylko umożliwi dostawy gazu do Chorwacji i Węgier ale również przyczyni się do dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych do Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej oraz do ekonomicznego rozwoju tych regionów.

Według zapowiedzi terminal na wyspie Krk ma mieć przepustowość 2 mld m sześc. gazu rocznie. Do eksploatacji ma zostać oddany do końca 2019 r. Przy czym, do tej pory Zagrzeb oraz chorwackie spółki nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji inwestycyjnej w sprawie realizacji projektu.

Kluczowy element Korytarza Północ-Południa

Terminal jest kluczowym elementem gazowego Korytarza Północ – Południe, biegnącego od terminalu w Świnoujściu nad Bałtykiem poprzez terytorium Polski na południe do Czech, na Słowację, Węgry, do Chorwacji, łączącego się z chorwackim systemem przesyłowym oraz mającym powstać do końca 2019 roku terminalem na wyspie Krk.

Polska wspiera tę inwestycję, co zadeklarował podczas szczytu Trójmorza w Warszawie prezydent RP Andrzej Duda. Inicjatywę budowy tego obiektu wsparł również goszczący na tym szczycie prezydent USA Donald Trump.

Podczas szczytu państw Trójmorza, w obecności prezydentów Chorwacji i Polski, doszło do podpisania umowy o współpracy pomiędzy Gaz-System i Plinacro, operatorami gazociągów przesyłowych dwóch państw.

Komisja Europejska/Piotr Stępiński/Bartłomiej Sawicki