ClientEarth: Prawie 25 tys. podpisów pod skargą do KE na brudne powietrze

17 lutego 2017, 13:00 Alert

W ciągu tygodnia prawie 25 tysiący osób podpisało się pod apelem „Nie chcemy umierać za węgiel”. W piątek, 17 lutego Akcja Demokracja, Prawnicy dla Ziemi, Miasto jest Nasze i Greenpeace Polska złożyły do Komisji Europejskiej podpisy wraz ze skargą na stężenia toksycznego benzo(a)pirenu w powietrzu. Organizacje zarzucają władzom wieloletnie zaniedbania w działaniach na rzecz czystego powietrza w Polsce.

Smog nad Krakowem / fot. Wikimedia Commons
Smog nad Krakowem / fot. Wikimedia Commons

– Głos ponad 20 tys. osób, które wsparły skargę świadczy o determinacji naszego społeczeństwa – mówi Piotr Cykowski z Akcji Demokracji. – Nie zgadzamy się, by niedzielny spacer z rodziną był zagrożeniem dla naszych najbliższych. Liczymy na to, że będzie to sygnał dla polskich władz do podjęcia realnych działań w walce o czyste powietrze.

Stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu są przekroczone niemal na całym obszarze Polski. Organizacje zarzucają władzom, że w obronie zysków dla sektora węglowego, narażają Polaków na wdychanie powietrza, które nawet kilkunastokrotnie przewyższa normy europejskie. Ponad 80% emisji tej substancji do powietrza to efekt spalania węgla w domowych piecach.

– Od lat czekamy na normy dla węgla, tymczasem mimo zapewnień rządu, projekt rozporządzenia w tej sprawie nie wycofuje ze sprzedaży detalicznej odpadów węglowych – mówi mec. Agnieszka Warso-Buchanan z ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Prawo unijne wymaga od Państw Członkowskich podjęcia wszelkich działań służących poprawie jakości powietrza, o ile nie pociągają za sobą niewspółmiernych kosztów. Organizacje zauważają, że w planach ochrony powietrza uchwalanych przez województwa nagminnie usprawiedliwia się brak działań wysokimi kosztami. Tymczasem według wyliczeń Komisji Europejskiej zanieczyszczenie powietrza kosztuje nasz kraj 26 mld euro rocznie.

– Władze krajowe i samorządowe przerzucają się odpowiedzialnością za rozwiązanie problemu albo zasłaniają wysokimi kosztami – mówi Jan Mencwel ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Według raportów Europejskiej Agencji Środowiska od lat Polska ma najbrudniejsze powietrze w Europie pod względem stężeń rakotwórczego benzo(a)pirenu. Według danych GIOŚ, przy normie 1ng/m3, w 2015 roku średnia dla Polski wynosiła 4,74 ng/m3, a więc stężenie tej substancji w powietrzu było prawie pięciokrotnie wyższe niż pozwala na to prawo.

ClientEarth