Coraz mniej węgla z polskich kopalń, coraz więcej z importu

8 września 2017, 15:30 Alert

Polskie kopalnie wydobywają coraz mniej węgla, co zwiększa presję na import surowca. Dane dotyczące stanu polskiego górnictwa pokazała lubelska Bogdanka, która zaprezentowała wyniki spółki za pierwsze półrocze 2017 roku. Sytuacja na rynku światowym będzie sprzyjać spadkom cen surowca.

Kopalnia Bogdanka. Fot. Wikimedia Commons.
Kopalnia Bogdanka. Fot. Wikimedia Commons.

Jak wynika z danych zawartych w raporcie kopalni Bogdanka za pierwsze półrocze 2017 roku wydobycie węgla w Polsce wyniosło 25,1 mln ton, zaś w roku poprzednim w analogicznym okresie było to 27 mln ton. Stan zapasów węgla energetycznego także uległ zmniejszeniu do poziomu 23,9 mln ton z 24,2 mln ton w analogicznym roku poprzednim.

Jednocześnie spada eksport węgla, a rośnie import surowca. Import węgla wzrósł w tym roku z poziomu 2,9 mln do 3,2 mln ton, kwartał do kwartału. Eksport surowca spadł z poziomu 3,2 mln ton do poziomu 2 mln ton. Dane pochodzą od Agencji Rozwoju Przemysłu. Obecnie ceny węgla za tonę w portach ARA wynoszą ok. 88 dol. Jednak biorąc pod uwagę wzrost wydobycia w Chinach o 5 proc. oraz w USA o 16 proc. oraz wzrost eksportu z Rosji o 10 proc. rok do roku,  taki poziom cen w dłuższej perspektywie czasu nie utrzyma się.

Cena węgla wynosi obecnie w III kw. niespełna ok. 90 dol. za tonę. Zdaniem prezesa Bogdanki, Krzysztofa Szlagi, taki poziom cen biorąc pod uwagę uwarunkowania zewnętrzne jest nie do utrzymania, a optymalna cena węgla wynosi ok. 65-70 dol.

Bartłomiej Sawicki