Ćwiczenie NOBLE JUMP – test szpicy NATO w Polsce

22 maja 2015, 08:25 Alert

(Ministerstwo Obrony Narodowej)

Ministrowie obrony NATO

W czerwcu Polska będzie gospodarzem ćwiczenia, podczas którego Sojusz Północnoatlantycki zweryfikuje sposób działania Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF), czyli tzw. szpicy.

Ustanowienie na początku bieżącego roku Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości to największe wzmocnienie kolektywnej obrony będącej istotą NATO. Szpica jako część większych Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force, NRF), stanowi element szerszego planu Sojuszu, w reakcji  na obecne wyzwania dla bezpieczeństwa, zarówno na wschodniej, jak i południowej flance NATO.

Czerwcowe ćwiczenie NOBLE JUMP będzie pierwszym, podczas  którego tzw. szpica NATO zostanie poddana praktycznemu sprawdzeniu w maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych warunkach poligonowych. Pozwoli to Sojuszowi na ustalenie jej słabych i mocnych stron. W drugiej połowie 2015 i w 2016 roku NATO, na podstawie wypracowanych wniosków, przeprowadzi kolejne ćwiczenia, których celem będzie udoskonalenie koncepcji VJTF, jako części Sił Odpowiedzi NATO.

Obecność wojsk z innych państw NATO w Polsce jest dowodem na trwałość Sojuszu i zobowiązań, jakie wynikają z bycia jego częścią, w tym gotowości do przyjścia sobie wzajemnie z pomocą, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Zintensyfikowanie ćwiczeń wielonarodowych jest też wymiernym efektem realizacji postanowień z Newport.

Ćwiczenie NOBLE JUMP jest jednym z wielu przedsięwzięć szkoleniowych, jakie Sojusz przeprowadzi w czerwcu pod wspólnym kryptonimem „Allied Shield” (Sojusznicza Tarcza). M.in. obok NOBLE JUMP odbędą się w Rumunii ćwiczenia TRIDENT JOUST sprawdzające potencjał NRF. Równolegle na Bałtyku prowadzone będą ćwiczenia: BALTOPS. To, oraz kolejne przedsięwzięcia szkoleniowe w tym roku zjednoczą pod sztandarem NATO blisko  14 tys. żołnierzy z 19 krajów Sojuszu i 3 krajów partnerskich Wszystkie ćwiczenia mają charakter obronny, a ich celem jest zwiększenie interoperacyjności oraz gotowości do wspólnego zaangażowania w kolektywną obronę.