CyberLab w Świerku bada cyberbezpieczeństwo

1 lutego 2019, 15:30 Alert

Laboratorium cyberbezpieczeństwa CyberLab w Świerku rozwija swoją działalność badawczą i współpracę międzynarodową. Pod koniec zeszłego roku w laboratorium zostały wygenerowane przykłady ruchu sieciowego odbywającego się podczas ataku cybernetycznego na sieć przemysłową. Dane te posłużą do szkolenia ekspertów bezpieczeństwa przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) i niedawno zostały włączone do pakietu materiałów szkoleniowych Agencji.

Zapis potencjalnego ataku (foto: Marek Pawłowski / NCBJ)

Najczęściej do celów szkoleniowych ruch sieciowy jest po prostu symulowany, ale wtedy odbiega on mocno od rzeczywistości. „W naszym przypadku symulowane były rzeczywiste ataki na instalacje przemysłowe, a nie zapisy danych odzwierciedlających taki atak” – wyjaśnia mgr inż. Marcin Dudek, NCBJ. „Dane, które dostarczyliśmy, zostały rzeczywiście nagrane za pomocą narzędzi typu tcpdump. Aby były realistyczne, musiały one być nagrane w środowisku korzystającym z prawdziwego sprzętu, a takim sprzętem dysponuje właśnie CyberLab. Dane będą służyły uczestnikom kursów uczącym się jak analizować i wykrywać tego typu ataki. Dostaną oni nagrany ruch sieciowy i wg. scenariusza ćwiczenia będą musieli ustalić, czy był atak, a jeśli tak, to jaki.”

Pomysłodawcą i podmiotem biorącym udział w przygotowaniu materiałów treningowych dla ENISA była polska firma ComCERT, a NCBJ udostępnił i był partnerem w zakresie prac prowadzonych w laboratorium. Przygotowane materiały treningowe są gotowe do wykorzystania w czasie ćwiczeń. M.in. zawierają one kompletne informacje dla prowadzących szkolenie oraz gotowe zadania dla ćwiczących. Śledzenie ruchu sieciowego jest przydatne zarówno w analizie tego, co się dzieje, gdy powstał jakiś problem techniczny, jak i w analizie incydentu po ataku cybernetycznym. Dane zawierają informacje o wszystkim, co było przesyłane między urządzeniami w danym oknie czasowym. M.in. analiza ruchu sieciowego pomogła naukowcom z CyberLab w wykryciu podatności w sterowniku Siemens S7-1500,  o czym donosiliśmy dwa miesiące temu.

Laboratorium CyberLab działa w strukturze Parku Naukowo-Technologicznego Świerk (PNT) będącego jednostką organizacyjną Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Personel CyberLab stanowią pracownicy PNT. Park świadczy m.in. usługi badawcze dla małych i średnich przedsiębiorstw na warunkach pomocy de minimis.

NCBJ