Małecki: Szykujmy się na cybernetyczne tsunami

30 marca 2018, 07:30 Read in english Bezpieczeństwo

Były szef Agencji Wywiadu, a obecnie ekspert Fundacji Pułaskiego, płk. Grzegorz Małecki, ostrzega przed zagrożeniami dla infrastruktury krytycznej z cyberprzestrzeni. W odpowiedzi na wydalenie dyplomatów Rosja może zaatakować w sieci.

Grzegorz Małecki. Fot: materiały własne

– Amerykańscy eksperci od co najmniej kilku lat ostrzegają przed zmasowanym atakiem cybernetycznym na swoją infrastrukturę krytyczna, tzw. Cybernetycznym tsunami. Skupienie uwagi i wysiłków na przygotowanie na taki atak sprawiło ze zlekceważyli zagrożenia jakie przyszły dla amerykańskiego społeczeństwa ze strony mediów społecznościowych i szerzej informacyjnej atakujących świadomość amerykańskich obywateli, wpływając m.in. Na ich postawy i zachowania podczas wyborów – mówi rozmówca BiznesAlert.pl.

– Dotychczas ataków na infrastrukturę spodziewano się ze strony Chin lub Iranu. Myślę, ze dzisiaj dużo poważniejszym źródłem ataków, którego się obawiają Amerykanie, jest Rosja. Jej atak na infrastrukturę krytyczna USA, a także ich sojuszników europejskich, w tym Polskę, jest dużo bardziej prawdopodobny niż kiedykolwiek. Należy liczyć się z tym, ze reakcja Rosji na skoordynowaną akcję wydalania dyplomatów rosyjskich spotka się z odpowiedzią m.in. W cyberprzestrzeni. Rosją przygotowuje stanowcza i zdecydowana relacje, Albowiem akcja państw zachodu miała charakter bezprecedensowy i z pewnością była dla Moskwy zaskoczeniem. Był to bez wątpienia cios w jej wizerunek i prestiż a to bardzo ważne wartości dla Rosjan. Ich odpowiedz musi być adekwatna tak aby zminimalizować straty w oczach własnego społeczeństwa oraz sojuszników ośmiu partnerów międzynarodowych – ocenia ekspert.

– Skuteczna ochrona infrastruktury krytycznej wymaga konsekwentnej, metodycznej i skoordynowanej działalności prowadzonej w długiej perspektywie. Aby to osiągnąć konieczne są nie tylko nakłady finansowe, ale przede wszystkim budowa świadomości wśród kadr zarządczych firm, polityków, środowisk opiniotwórczych. Konieczne jest zapewnienie silnego przywództwa z poziomu strategicznego państwa oraz wyznaczenie organu państwa odpowiadającego za całościowe i kompleksowe działanie wszystkich struktur państwa w ścisłej współpracy i s6nergii z podmiotami prywatnymi. Tylko takie podejście gwarantuje wypracowanie i skuteczne wdrażanie efektywnej i jednolitej strategii cyberbezpieczeństwa, wykorzystującej potencjał w sferze zapobiegania, odstraszania i zwalczania wszelkich ataków, ale także sprawnego odpowiadania na nie oraz likwidowanie skutków skutecznie przeprowadzonych ataków. Sprawna działalność na tych wszystkich poziomach przekracza zdolności jakiegokolwiek pojedynczego aktora, nawet państwowego – przypomina płk. Małecki.

– Podsumowując, zwiększenie napięcia w relacjach z Rosją, które jest oczywistym skutkiem ostatnich wydarzeń, powinno stać się kolejnym bodźcem do pilnych działań na rzecz budowy sprawnego systemu cyberbezpieczeństwa w oparciu o jednolity model instytucjonalny, podporządkowany bezpośrednio premierowi – powiedział nasz rozmówca.