font_preload
PL / EN
Energetyka Energia elektryczna Węgiel 12 maja, 2017 godz. 7:30   
REDAKCJA

Czarnecki: Jest szansa na kompromis w sprawie pakietu zimowego korzystny dla Polski

Ryszard Czarnecki

Wiceszef PE Ryszard Czarnecki uważa, że jest szansa na uzyskanie korzystnych ustaleń dla Polski w sprawie tzw. pakietu zimowego. Obecnie Polska buduje koalicję państw, które mają wspólne interesy ws. pakietu – podkreśliła wiceprezes PKEE Marta Gajęcka.

W czwartek w PE odbyło się spotkanie przedstawicieli Komisji Europejskiej i posłów Parlamentu Europejskiego ws. propozycji KE dot. zmian na europejskim rynku energii.

„Chcieliśmy pokazać, że jest możliwość pewnego kompromisu na gruncie pakietu zimowego, tak żeby zadbać o interesy Polski ze względu na nasze uzależnienie od węgla. Chcieliśmy pokazać, że można pogodzić sprzeczne interesy krajów członkowskich UE z zagwarantowaniem Polsce dłuższego okresu przygotowawczego i w związku z tym większych środków na dostosowanie” – powiedział na konferencji prasowej Czarnecki.

„Musimy przekonać naszych partnerów, że z racji polskiej specyfiki, z racji uzależnienia od węgla, powinniśmy mieć możliwość dłuższego dostosowywania się do wymogów tego pakietu, ale potrzebujemy też na to więcej środków” – zaznaczył. Dodał, że to nie tylko kwestia presji dyplomatycznej. „Trzeba też zawierać sojusze z krajami, które są w podobnej sytuacji, jeśli chodzi o poszczególne zapisy pakietu zimowego” – powiedział.

Marta Gajęcka, wiceprezes PGE Energia Odnawialna i Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej powiedziała, że spotkanie w PE jest częścią twardej walki o bezpieczeństwo energetyczne Polski i stworzenia dogodnych warunków dla modernizacji polskiego sektora energetycznego.

„Jesteśmy tu po to, żeby o to zrównoważone podejście i bezpieczeństwo energetyczne walczyć” – podkreśliła. Dodała, że obecnie budowana jest koalicja państw, które mają wspólne interesy w sprawie pakietu. Nie zdradziła jednak, o jakie kraje chodzi.

Polska Agencja Prasowa