Czechy bronią atomu na forum w Pradze

23 maja 2017, 14:30 Alert

W Pradze od poniedziałku trwa 12. plenarną sesję Europejskiego Forum Energii Jądrowej. Podczas dzisiejszej części spotkania oprócz gospodarza spotkania, Premiera Czech, Bohuslava Sobotki w spotkaniu weźmie udział komisarz UE ds Energii, Miguel Arias Cañete.

Tematami Europejskiego Forum Energii Jądrowej, które odbywa się w Pradze dniach 22 i 23 maja 2017 roku są szanse i zagrożenia związane z energią jądrową i jej rola w polityce energetycznej Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście Unii Energetycznej. Forum powstało w 2007 roku jako platforma do dyskusji na temat szans i zagrożeń związanych z wykorzystaniem energii jądrowej. ENEF (The European Nuclear Energy Forum) skupia uczestników z rządów UE i instytucji, przemysłu jądrowego i regulatorów bezpieczeństwa jądrowego, konsumentów energii elektrycznej, a także społeczeństwa obywatelskiego w celu omówienia możliwości i wyzwań związanych z energią jądrową w Unii Europejskiej.

Tematem pierwszego dnia konferencji były doświadczenia wynikające z powstania przed 60 latu Euroatomu. Dziś, w otwarciu sesji uczestniczyć będą premier Czech Bohuslav Sobotka, słowacki szef rządu Robert Fico oraz europejski komisarz działań na rzecz klimatu i energii Miguel Arias Cañete. Przedstawi on co UE i rządy krajowe robią w celu zapewnienia bezpiecznej eksploatacji elektrowni jądrowych w Europie oraz w odpowiedzialnym przetwarzaniu odpadów radioaktywnych. Pojawić się ma także rola energetyki jądrowej w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną w krajach UE, które wybrały to źródło energii.

Jak wynika z informacji Westinghouse, spółki dostarczającej technologie jądrowe, udział energii jądrowej w bilansie energetycznym krajów członkowskich Unii Europejskiej wynosi 29 proc.

Słowacja i Czechy planują nadal rozwijać energetykę jądrową na własnym terytorium. Zdaniem premierów obu krajów, którzy wypowiadali się podczas praskiej konferencji, atom pozwoli im sprostać unijnej polityce klimatycznej dot. redukcji emisji CO2.

Słowacja

– Atom jest filarem energii. Nasze trwałe nastawienie w stronę energetyki jądrowej jest przykładem ponadczasowego rozwoju. Przemysł jądrowy będzie dysponował długoterminowym wsparciem politycznym. Jesteśmy jednym z krajów, w których jest to elementem naszej agendy i ma wsparcie opinii publicznej – powiedział na konferencji słowacki premier Robert Fico.

Według niego dzięki energii jądrowej Słowacja sprosta długofalowym celom polityki klimatycznej Unii Europejskiej. – Atom w naszym kraju nie ma alternatywy, która mogłyby zastąpić dotychczasowe źródło energii – powiedział Fico. Wezwał również państwa, które zdecydowały się obrać ścieżkę bez rozwoju atomu, do przestrzegania decyzji jego kraju w sprawie atomu. – Oferujemy tym krajom politykę otwartych drzwi – powiedział Fico.

Czechy

– Oczywistym jest, że będziemy wykorzystywać energię jądrową. Dla Czech nie widzę innej metody. Bez atomu nie będziemy mieli możliwości sprostać celom polityki klimatycznej – powiedział premier Czech Bohuslav Sobotka. W jego opinii energia jądrowa zapewnia stabilność i samowystarczalność. – Energia jądrowa jest bezpiecznym i stabilnym źródłem. Liczymy na to, że do 50 proc. energii elektrycznej będzie wytwarzane dzięki energetyce jądrowej – dodał premier Czech. Sobotka wspomniał, że w przyszłości jego kraj czeka wyzwanie dotyczące znalezienia bezpiecznych rozwiązań dla składowania odpadów nuklearnych.

Będą nowe bloki jądrowe na południe od Polski

Czechy planują budowę nowego bloku jądrowego w Dukovanach, aby zastąpić wiekowe technologicznie siłownie jądrowe. Słowacja zaś spodziewa się, że za 2 lata zakończy budowę trzeciego i czwartego bloków w Mochovcach. – To jest dla nas priorytetem – powiedział Fico. Dodał, że w grze wciąż pozostaje projekt budowy nowych elektrowni jądrowych w Bohunicach.

Minister gospodarki Słowacji, Peter Žiga, dodał jednak, że nie ma obecnie ekonomicznych warunków do wdrożenia tego projektu. – Czekamy na lepsze warunki i lepsze ceny na rynku energii elektrycznej. Zwrot bez takich warunków jest nieosiągalny – zakończył Žiga.

AKTUALIZACJA: 23.05.2017 r. godz. 18:39

Europa.eu/Bartłomiej Sawicki