Czeska spółka Orlenu chce umocnić pozycję pomimo sporu z mniejszościowym udziałowcem

17 marca 2017, 06:45 Alert

Największa czeska grupa petrochemiczna Unipetrol przedstawiła strategię i cele na rok 2017 i 2018. – Unipetrol wkracza w następny okres jako potężna, skonsolidowana grupa, która chce wykorzystać dobrą pozycję wyjściową do dalszego wzrostu i tworzenia wartości dla akcjonariuszy – podała spółka.

Źródło: Unipetrol, Twitter

Cele strategiczne Unipetrolu

W latach 2017-2018, zysk operacyjny EBITDA LIFO planowany jest na poziomie niemal 20 mld czeskich koron Jednocześnie, Grupa zamierza również inwestować w nowe technologie. Spółka z grupy kapitałowej PKN Orlen planuje w swojej nowej strategii łączny capex na poziomie 16,3 mld czeskich koron w latach 2017-2018. Kluczową inwestycją jest ukończenie budowy nowego bloku polietylenu PE3. W segmencie detalicznym, Unipetrol będzie dążyć do wzmocnienia wiodącej pozycji sieci stacji paliw Benzina na rynku czeskim.

Petrochemiczna, czeska spółka Unipetrol należąca do PKN Orlen opublikowała strategię rozwoju na najbliższe lata. Spółka spodziewa się, że w okresie 2017 -2018 wyniki nie będą tak udane jak w dwa poprzednie lata. Spółka zakłada, że zysk EBITDA LIFO spadnie do 19,7 mld czeskich koron. W rekordowym okresie przypadającym na lata 2015 i 2016 zysk sięgał blisko 23 mld koron.

Jak wynika z danych jakie zostały opublikowane przy okazji publikacji strategii, spółka nie spodziewa się, że korzystny trend w postaci rosnących zysków Unipetrolu zostanie utrzymany. Traktuje dwa ostatnie lata jako wyjątkowo udane, jednak rosnące z roku na rok zyski nie będą dalej piąć się w górę. Unipetrol zakłada także, że cena ropy będzie wynosić ok. 55 dol. za baryłkę.

– Ostatnie lata potwierdziły, że nasze działania idą w dobrym kierunku. Podjęliśmy kroki, które poprawiły znacznie pozycję na rynku i przygotowały warunki do kolejnego rozwoju. Lata 2017-2018 będą okresem realizacji znaczących prac. Zakończenie znaczących inwestycji, poprawa pozycji w handlu detalicznym, a także realizacja wewnętrznych synergii i ciągłe starania, aby zapewnić poprawę wydajności istniejących aktywów, będą stanowił dobrą podstawę do konsumpcji zysków i reinwestycji w następnych latach – powiedział Andrzej Modrzejewski, prezes Unipetrolu.

Główne cele strategiczne i operacyjne dotyczące lat 2017-2018 są następujące:

• całkowity łączny wynik EBITDA LIFO na poziomie 19,7 mld czeskich koron;
• Łączny CAPEX p na poziomie 16,3 mld czeskich koron;
• Zakończenie budowy nowego bloku etylenu (PE3);
• Zwiększenie udziału w rynku detalicznym- do 20,7 proc. w roku 2018;
• Wykorzystanie potencjału aktywów rafineryjnych, sięgając 87 proc. możliwości rafinerii w latach 2017-2018;
• Bezpieczna sytuacja finansowa Grupy Kapitałowej Unipetrol i systematyczny wzrost wskaźnika dywidendy na akcję.

Spór o dywidendę

– To nic nowego, tylko kolejna próba ukrywania rzeczywistości – skomentował publikację strategii Michał Šnobr, który jest odpowiedzialny za inwestycje grupy finansowej J&T będącym mniejszościowym akcjonariuszem czeskiej spółki. Spółka Paulinino, wraz ze spółką Entris, też z Cypru, są kontrolowane przez czeską grupę inwestycyjną J&T. Posiada ona 23,70 proc. Według przedstawiciela Paulinino Pawła Muchny strategia jest raczej rozczarowująca, zwłaszcza w porównaniu z dokumentem strategicznym dominującego podmiotu PKN Orlen, z grudnia 2016 roku.

Największy akcjonariusz mniejszościowy zauważa, że Unipetrol nie liczy środków z ubezpieczenia po wypadku w zakładzie etylenu w Litwinowie i przerwy w produkcji w rafinerii w Kralupach. Ubezpieczenie w ubiegłym roku przyczyniło się do rekordowego zysk netto w wysokości 7,9 mld czeskich koron, pomimo spadku sprzedaży wynikającego z wypadków w czeskich zakładach.

Podobnie może być w tym roku. Unipetrol może zyskać w tym roku ok. 7-8 mld czeskich koron. Dyrektor ds. finansowych Unipetrolu Mirosław Kastelik powiedział, że trwają negocjacje dotyczące kwot pochodzących z ubezpieczeń, dlatego kwota ta nie została określona w strategii. – Zaprezentowaliśmy ostrożne szacunki – dodał prezes Unipetrolu, Andrzej Modrzejewski.

J&T od dawna krytykuje zarządzanie Unipetrolem przez polską spółkę PKN Orlen, która posiada 63 procent. Chodzi przede wszystkim o politykę dywidendową. Zgodnie ze strategią Unipetrol dywidendy dla akcjonariuszy systematycznie wzrosną. Unipetrol w zeszłym roku wypłacił dywidendę w wysokości 5,52 koron na akcję, czyli łącznie około miliard koron. Akcje Unipetrolu na praskiej giełdzie od początku roku, wzrosły o 20 proc., a cena wynosi około 220 koron. Zdaniem akcjonariuszy mniejszościowych wysokość dywidendy była zbyt niska Ich zdaniem powinna wynosić 15 koron za akcję.

Steinhoff: Dywidenda Unipetrolu powinna być w wysokości oczekiwanej przez zarząd i PKN Orlen

Będzie więcej inwestycji

W porównaniu do poprzednich czterech latach Unipetrol będzie więcej inwestować. Przeznaczy na ten cel sumie 16,3 mld koron. W przyszłym roku grupa planuje zakończyć budowę nowych jednostek polietylenowych (PE3). – Budowa instalacji polietylenu]to główny czynnik, który wpływa na wielkość inwestycji w okresie 2017-2018 – Unipetrol podkreśla, to największa inwestycja w przemyśle petrochemicznym w Czechach. Jej koszt to ponad 8,5 mld. Inwestycja ma zostać zakończona w 2018 roku – czytamy w komunikacie.

Inwestycje dotyczą także modernizacji zakładu Spolana, której przejęcie od PKN Orlen w ubiegłym roku wzbudziło opór mniejszościowych udziałowców.

PB: Czeskie problemy Orlenu

Unipetrol zamierza również zwiększyć swój udział w rynku detalicznym w Czechach z 17,6 proc. w 2016 r. do 20,7 proc. w 2018 roku. Unipetrol posiadał pod koniec ubiegłego roku, 363 stacji benzynowych Benzina i jest liderem na rynku czeskim. W ciągu najbliższych dwóch lat grupa planuje poszerzyć swoją sieć do 400 stacji. Strategia zakłada także, wzrost sprzedaży paliwa o 1/3 w porównaniu z poprzednim okresem.

Hospodarske Noviny/Unipetrol/Bartłomiej Sawicki