font_preload
PL / EN
Alert 21 kwietnia, 2017 godz. 12:30   
REDAKCJA

Czy Wenezuela dofinansowała Trumpa pieniędzmi Rosnieftu?

trump fot. Wikimedia Commons

Spółka-córka wenezuelskiego PDSVA w Stanach Zjednoczonych, Citgo, wsparła inaugurację Donalda Trumpa kwotą 500 tys. dolarów. Wcześniej Kongres USA uznał zobowiązania kredytowe spółki wobec Rosnieftu za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Jak informuje Associated Press, spółka-córka PDSVA w USA wpłaciła na inaugurację prezydentury Donalda Trumpa 0,5 mln dolarów. Warto zaznaczyć, że PDSVA jako spółka skarbu jest związana rządem oraz prezydentem Wenezueli Nicolasem Maduro.

Agencja wskazuje, że wpłacona przez Citgo kwota pod względem wysokości przewyższyła tę przelaną przez amerykańskie spółki Pepsi (250 tys. dolarów) inWalmart (150 tys. dolarów). Podobnie jak Citgo po 0,5 mln dolarów przelały JP Morgan Chase i Exxon.

Rosnieft dotuje PDSVA

Rosnieft zaoferował PDSVA kredyt w wysokości 1,5 mld dolarów. W zamian w przypadku niespłacenia zobowiązania otrzyma prawa do 49,9 procent udziałów działającego w Stanach operatora rafinerii i naftociągów Citgo Holding. Amerykańscy ustawodawcy wezwali komisję do niezwłocznego sprawdzenia tej transakcji. Ich zdaniem może ona ,,poważnie zagrozić bezpieczeństwu narodowemu i niezależności energetycznej Stanów Zjednoczonych”.

W raporcie za 2016 rok rosyjska spółka odnotowała cztery zaliczki na łączną sumę 1,485 mld dolarów w ramach kontraktu na dostawy ropy dla PDSVA. Rosjanie nie informowali o przejęciu praw do wspomnianych udziałów. Z kolei w raporcie za ubiegły rok wenezuelski koncern informował o tym, że jego zobowiązania kredytowe względem Rosnieftu wynoszą 1,985 mld dolarów.

Skandal z protestami w tle zbada Departament Sarbu

Jednocześnie Associated Press zauważyło, że informacja o wpłacie Citgo pojawiła się po fali dużych protestów jakie wybuchły w Wenezueli. Ich uczestnicy domagali się usunięcia z urzędu prezydenta kraju. W trakcie starć między przeciwnikami a zwolennikami wenezuelskich władz zginęły 3 osoby a ok. 400 zostało zatrzymanych.

Przypomnijmy, że na początku ubiegłego tygodnia kongresmeni z Komisji ds. Zagranicznych zwrócili się do Sekretarza Skarbu Stevena Mnuchina z prośbą o zbadanie transakcji między Rosnieftem a PDSVA.

Associated Press/Piotr Stępiński