font_preload
PL / EN
Środowisko 12 października, 2018 godz. 11:15   
REDAKCJA

Kowalczyk: Nie da się zwalczyć smogu w jeden rok

Fot. BiznesAlert.pl Fot. BiznesAlert.pl

-Zaplanowaliśmy już kampanię promocyjną programu Czyste Powietrze w mediach, mamy już pewne plany, na pewno zostanie ono szeroko przeprowadzona do końca roku, by dotrzeć do jak największej ilości ludzi. Nie da się przeprowadzić termomodernizacji czterech milionów domów jednorodzinnych w ciągu jednego roku, to jest program na 10 lat. – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk na III Międzynarodowej Konferencji Energetyka, Środowisko, Rolnictwo. Organizatorem wydarzenia jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, a BiznesAlert.pl jest patronem medialnym.

Minister Kowalczyk powiedział, że do tej pory nie było zbyt wiele narzędzi do walki ze smogiem dla samorządów. – Znamy diagnozę problemu smogu, na początku roku rozpoczęliśmy wdrażanie w życie pewnych działań. Największym winowajcą zanieczyszczeń jest tzw. niska emisja. Uporaliśmy się już z tzw. wysoką emisją. Wciąż trwają modernizacje ciepłowni i elektrociepłowni. Mamy jeszcze wyzwania: emisje z domów jednorodzinnych i spaliny samochodowe. Od zimy wdrażamy program Czyste Powietrze. W kilka miesięcy przygotowano olbrzymi program pod względem finansowym i operacyjnym. Przewiduje on dotacje na wymiany pieców, ale też na termomodernizację, co obniży koszty ogrzewania. To da efekt zwalczania ubóstwa energetycznego, i dzięki temu zmniejszymy emisję dwutlenku węgla, co przyczyni się do spełniania celów klimatycznych. Im zamożniejsi wnioskodawcy, tym mniejszy poziom wsparcia, dla najuboższych proponujemy nawet tanie pożyczki na zakup nowego, czystego pieca – mówił Kowalczyk.

Minister środowiska powiedział, że we wszystkich gminach organizowane spotkania edukacyjne: – Kończymy fazę szkoleniową, które cieszą się dużą popularnością. Procedura pozyskiwania wsparcia jest uproszczona do granic możliwości. W ciągu półtorej godziny można obmierzyć dom i wypełnić wnioski, które już do nas spływają. Po zakończeniu kampanii bardzo liczymy na pomoc samorządów. Każdy samorząd powinien mieć doradcę energetycznego, który by pomógł osobom w pewien sposób wykluczonym pozyskać wsparcie – mówił.

– Zaplanowaliśmy już kampanię promocyjną programu Czyste Powietrze w mediach, mamy już pewne plany, na pewno zostanie ono szeroko przeprowadzona do końca roku, by dotrzeć do jak największej ilości ludzi. Nie da się przeprowadzić termomodernizacji czterech milionów domów jednorodzinnych w ciągu jednego roku, to jest program na 10 lat – zakończył swoją wypowiedź.