Czysty węgiel na ratunek klimatowi. Seminarium polsko-japońskie w Warszawie (RELACJA)

19 grudnia 2017, 11:15 Energetyka

To nie przypadek, że Polska współpracuje z Japonią. Oba kraje silnie bazują na węglu – powiedział wiceminister energii Andrzej Piotrowski podczas odbywającego się w Warszawie III Polsko-Japońskiego Seminarium Czystego Węgla. Przedstawiciel japońskiego ministerstwa zapewniał, że technologia zgazowania węgla z Kraju Kwitnącej Wiśni może dać niezależność i pomóc zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Polsko-japońskie seminarium poświęcone czystym technologiom węglowym. Fot. BiznesAlert
Fot. BiznesAlert

OZE też mają wady

Według ministra Piotrowskiego świat przywiązuje coraz większą wagę do ochrony środowiska, czystości powietrza, ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.  – (Temat ten – red.) jest przedmiotem dość silnych zawirowań politycznych związanych ze sposobem myślenia o roli Odnawialnych Źródeł Energii, gdzie często pomijana jest ich charakterystyka, czyli to, że bardzo mało jest tego rodzaju technologii, które mogą pracować samodzielnie w podstawie energetyki – powiedział wiceminister Piotrowski.

Jego zdaniem mówiąc o OZE nie można pomijać czystych technologii w energetyce konwencjonalnej. – Stawia to przed nami nowe wyzwania co do oczekiwań wobec technologii węglowych i gazowych – zauważył minister.

Węgiel będzie coraz czystszy

W trakcie wystąpienia otwierającego przypomniał o współpracy z japońskimi spółkami przy budowie bloku węglowego o mocy 1075 MW w Kozienicach. – W ostatnich tygodniach uruchomiliśmy blok w Kozienicach, który powstał w ramach współpracy z Polski z Japonią. Ten blok wnosi istotny wkład do polskiej energetyki. Jest wysokosprawny, a jego efektywność sięga 45 procent. Nie dawno akceptowalne były bloki o sprawności sięgającej 30 procent. Blok w Kozienicach pokazuje w jak krótkim czasie nastąpił postęp technologiczny i wzrost efektywności. To przekłada się na ograniczenie emisji – zakończył przedstawiciel ministerstwa energii.

– Polityka klimatyczna oraz ochrona środowiska są wyzwaniem dla technologii węglowych – przyznał podczas seminarium Hiroyuki Tsukada, dyrektor ds. polityki węglowej w japońskim ministerstwie gospodarki, handlu oraz przemysłu.

Przypomniał, że  w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia Japonia stanęła przed wyzwaniem okiełznania szybkiego rozwoju gospodarczego, ale udało się to uczynić właśnie dzięki czystym technologiom węglowym. W tym kontekście wspomniał o niedawnej wypowiedzi polskiego ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który zapowiedział, że do 2050 roku udział węgla w źródłach wytwarzania w Polsce spadnie z obecnych 85 do 50 proc. – Węgiel jest bardzo ważnym zasobem naturalnym i dlatego kluczowe jest znalezienie rozwiązania pozwalającego na jego czystsze wykorzystanie – powiedział Tsukada.

Zdaniem urzędnika, jego kraj jest importerem surowców, a jednak pozostaje niezależna od dostawców węglowodorów z Bliskiego Wschodu, dzięki łatwemu dostępowi do węgla. – W tym przypadku uzależnienie nie występuje. Jeżeli chodzi o gaz i ropę to na przykład w razie niestabilnej sytuacji w Cieśninie Ormuz może dojść do przerw do przerw w dostawach. W przypadku węgla takie ryzyko niezachodzi i dlatego jest niezwykle stabilnym źródłem energii – powiedział gość seminarium.

Węgiel jest lepszy od gazu, bo własny

Według niego nawet jeżeli dany kraj chciałby nadal wykorzystywać elektrociepłownie to nadal ma do wyboru gazowe i węglowe. – Sytuacja będzie się zmieniać w zależności od sytuacji w danym kraju, jego bezpieczeństwa energetycznego, emisyjności, aspektów finansowych. To wszystko trzeba brać pod uwagę – oznajmił Tsukada.

Jego zdaniem porównując gaz do węgla należy zauważyć, że niewiele jest państw wydobywających błękitny surowiec. – W wielu przypadkach w celu zapewnienia niezależności od innych krajów koniecznym wyborem jest energetyka węglowa – podkreślał przedstawiciel japońskiego ministerstwa gospodarki. W tym kontekście przypomniał, że w regionie ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej – przyp. red.) planowane bądź budowane są elektrownie węglowe o łącznej mocy 80 GW.

Zgazowanie węgla na ratunek klimatowi

Tsukada wskazał, że wiele bloków węglowych w Europie Zachodniej cechuje się niską sprawnością i brakiem nowoczesnych rozwiązań środowiskowych. – W Japonii elektrownie węglowe są odpowiedzialne za 2 proc. emisji – powiedział. Jego zdaniem wzrost efektywności bloku węglowego o 1 proc. przekłada się na redukcję emisji ok. 6,5 mln ton rocznie.

W trakcie wystąpienia podkreślał, że kraje z potencjałem do rozwoju energetyki węglowej mogą zastosować japońskie rozwiązania, czyli między innymi technologię zgazowania węgla. Jego zdaniem przyczyni się to do wzrostu siły ekonomicznej, a co za tym idzie politycznej, danego państwa.  – Gdyby wszystkie elektrownie węglowe w Stanach Zjednoczonych, Chinach oraz Indiach wykorzystywały technologie japońskie, to w oparciu o dane z 2015 roku przełożyłoby się to na redukcję emisji do 1,2 mld ton CO2 rocznie – powiedział uczestnik seminarium.

Skomentował także zalety zgazowania węgla. – Ta technologia jest niezwykle opłacalna ekonomicznie, niezwykle efektywna energetycznie i w porównaniu do bloków nadkrytycznych ma niską emisję CO2, tlenków azotu i siarki. Jest więc przyjazna dla środowiska. Ponadto w trakcie całego procesu powstaje żużel, który może być sprzedawany jako surowiec do produkcji rożnych materiałów, co przyczynia się do poprawy opłacalności cyklu życia takiej instalacji – mówił Tsukada.