Dania chce inwestować w morską energetykę wiatrową w Polsce

27 lutego 2017, 11:12 Alert

Dania chce inwestować w polską energetykę wiatrowa na morzu. Czy Warszawa zgodzi się na inwestycje duńskiego Donga w zamian za większe zaangażowanie Kopenhagi w Korytarz Norweski istotny dla Polaków?

Źródło: Twitter, Ambasada Danii w Polsce. Ambasador Danii w Polsce Ole Egberg Mikkelsen
Źródło: Twitter, Ambasada Danii w Polsce. Ambasador Danii w Polsce Ole Egberg Mikkelsen

– Polska to bardzo ważny partner Danii w NATO oraz nasz sąsiad na Bałtyku. Naszym zdaniem energetyka wiatrowa to jeden z najlepszych sposobów wytwarzania energii. Jesteśmy chętni i gotowi podzielić się z Polską naszym doświadczeniami w tym zakresie – powiedział ambasador Danii w Polsce Ole Egberg Mikkelsen podczas konferencji pt.: „Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki” zorganizowanej w Warszawie.

Jak przypomniał duński dyplomata Dania dysponuje obecnie ponad 5000 MW zainstalowanych mocy w energetyce wiatrowej. Energetyka wiatrowa zapewnia w tym kraju 42 proc. energii. – Często w Polsce pojawia się wątpliwości dotyczące energetyki wiatrowej w związku z faktem , że jest niestabilne źródło energii. Energia jest wówczas, kiedy wieje. Jest to jednak problem do rozwiązania – zapewnił Duńczyk. Jego zdaniem to kwestia budowy połączeń energetycznych z sąsiadami, tak aby zapewnić nieprzerwane dostawy energii.

– Odnawialne źródła energii, w tym głównie energetyka wiatrowa, to czyste źródło energii, które nie wytwarza zanieczyszczenia powietrza.- Obecnie ponad 1/3 duńskiej produkcji energii elektrycznej pochodzi z elektrowni wiatrowych. Dzięki naszemu doświadczeniu chce powiedzieć, że turbiny wiatrowe są jednym z najtańszych sposobów na zwiększenie produkcji energii elektrycznej – zaznaczył Mikkelsen.

Jak zaznaczył w wietrzne dni, elektrownie wiatrowe mogą wyprodukować więcej energii elektrycznej niż wynosi jej całkowite zużycie w Danii. Przypomniał, że duńskie firmy takie jak DONG są obecne w Polsce i inwestują w rozwój tego sektora energii. Wspomniał przy tym o fabryce w Szczecinie, gdzie produkowane są platformy do morskich farm wiatrowych.

Dania jest istotnym partnerem projektu Korytarza Norweskiego. Duńska firma Energinet.dk wraz z polskim Gaz-Systemem i norweskim Gassco prowadzi przygotowania do procedury open season w sprawie budowy gazociągu Baltic Pipe. To pierwsza inwestycja tzw. Korytarza Norweskiego czyli połączenia złóż norweskich z rynkiem Europy Środkowo-Wschodniej przez Polskę. Współpraca w energetyce wiatrowej mogłaby zwiększyć zaangażowanie Duńczyków w Korytarz.

W przeciwieństwie do energetyki wiatrowej na lądzie ograniczonej ustawą odległościową, turbiny wiatrowe na morzu w Polsce nie są objęte tą regulacją.

 

Minister Naimski rozmawiał w Danii o Korytarzu Norweskim

Korytarz Norweski to szansa na rozwiązanie problemów Danii