Dania: Baltic Pipe oraz nowela OZE to szansa na transformację energetyczną w Polsce

6 lipca 2018, 11:15 Alert

Współpraca energetyczna między Polską a Danią kwitnie. Duńskie firmy są zaangażowane w rozbudowę energetyki odnawialnej i konwencjonalnej w Polsce, a wspólny projekt Baltic Pipe zapewni dostawy gazu z Norwegii do Polski przez Danię, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa dostaw. Jest ono jednym z głównych celów unii energetycznej – podaje duńska konfederacja przemysłowa, Dansk Industri.

fot. pixabay.com

Baltic Pipe

Konfederacja podaje, że Polska przechodzi transformację energetyczną, którą ma przyspieszyć przygotowywana nowelizacja ustawy o OZE. – Polska i Dania wspólnie realizują cele unii energetycznej. Baltic Pipe to centralny element współpracy na rzecz zwiększenia wydajności energetycznej – czytamy w komunikacie Dansk Industri.

Jak pisze stowarzyszenie, duński sektor energetyczny jest głęboko zaangażowany w Polsce jako rynek konwencjonalnych i ekologicznych rozwiązań energetycznych oraz jako platforma dla produkcji technologii. Jako przykład tej współpracy podano projekt budowy gazociągu, który zapewni dostawy gazu z Norwegii do Polski. – Projekt Baltic Pipe umożliwi transport gazu z Norwegii do Danii, Polski i krajów sąsiednich, przyczyniając się w ten sposób do bezpieczeństwa dostaw w Europie, co jest ważnym celem Europejskiej Unii Energetycznej – podaje Stowarzyszenie.

– Zarówno Polska, jak i Dania przyczyniają się do realizacji europejskiego projektu, jakim jest Unia Energetyczna. Nowy projekt Baltic Pipe jest kluczowym elementem. Ważna jest współpraca w działaniu na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii – podaje stowarzyszenie.

Tematy dotyczące Baltic Pipe, sektora energetycznego, gazowego i przyszłości złoża gazu Tyra, będącego głównym źródłem dostaw, będą poruszane podczas wrześniowej konferencji stowarzyszenia Dansk Industrii, która odbędzie się 10 września w Kopenhadze.

Baltic Pipe to projekt strategicznej infrastruktury gazowej, którego celem jest stworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Przedsięwzięcie ma umożliwić przesył gazu z Norwegii na rynki duńskie i polskie, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach.

Projekt jest rozwijany we współpracy z firmą Energinet.dk, duńskim operatorem systemu przesyłowego gazu i energii, oraz polskim operatorem systemu przesyłowego gazu, spółką Gaz-System.

https://biznesalert.pl/baltic-pipe-koszty-oszczednosci-ure/

Nowela OZE

Co więcej, w zakresie transformacji energetycznej komunikat podaje, że regulacje w Polsce w coraz większym stopniu sprzyjają zielonej transformacji, dzięki nowym inicjatywom w zakresie efektywności energetycznej i energii odnawialnej. – W ustawie o odnawialnych źródłach energii wprowadzono zmiany, które otwierają drogę dla większej ilości energii wiatrowej i innych odnawialnych źródeł energii w Polsce – czytamy w komunikacie. Stowarzyszenie odnosi się w ten sposób do przyjętej w zeszłym tygodniu nowelizacji ustawy o OZE, która łagodzi zapisy dotyczące opodatkowania lądowych farm wiatrowych.

https://biznesalert.pl/gajowiecki-nowela-oze-to-krok-w-dobra-strone-potrzebne-kolejne/

COP 24

Jako kolejną szansę na transformację energetyczną, Dansk Industri podaje Szczyt Klimatyczny w Katowicach, który odbędzie się w grudniu bieżącego roku. – Spotkanie przyciągnie 30 000 delegatów ze 190 krajów. Na wydarzeniu pojawią się politycy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, społeczności naukowych i biznesu.

AKTUALIZACJA: 12:38, 06.07.2018

Dansk Industri/Michał Perzyński/Bartłomiej Sawicki