font_preload
PL / EN
Energetyka 29 czerwca, 2016 godz. 14:30   
REDAKCJA

Dembinski: Brexit może być twardy i miękki. Może też zostać anulowany

Unia Europejska UE Wielka Brytania Brexit

– Zanim Wielka Brytania opuści Unię Europejską, to zgodnie z prawem muszą minąć dwa lata od decyzji parlamentu. Natomiast 70 proc. posłów jest przeciwko wystąpieniu z Unii Europejskiej – powiedział Michael Dembinski z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej, w audycji Rynek Opinii na antenie Radia Dla Ciebie. 

Miękki i twardy Brexit

Gość „Rynku opinii” powiedział w audycji, że jest wiele znaków zapytania. – Może to być miękki lub twardy Brexit. Miękki byłby wtedy, kiedy Wielka Brytania pozostałaby w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Twardy natomiast wtedy, kiedy miałaby status USA lub Chin w Unii Europejskiej – wyjaśnił Michael Dembinski z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

Dembinski opowiedział również o losach Polaków mieszkających i pracujących na wyspach. – Jeżeli legalnie pracuje w Wielkiej Brytanii, to nie zostanie wysłany do domu. Jeżeli faktycznie dojdzie do Brexitu, to Polak, który przyjedzie wtedy na wyspy, będzie miał problemy ze znalezieniem pracy. Kłopotów mogą spodziewać się również ci, którzy handlują. Wymiana towarów może być utrudniona pomiędzy Polską a Wielką Brytanią. Jeżeli będzie dalej wolny rynek, to nie przewiduję większych problemów – podkreślił Dembinski.

Brexit dopiero za dwa lata

Dembinski powiedział w audycji, kiedy formalnie nastąpi Brexit. – Zanim Wielka Brytania opuści Unię Europejską, to zgodnie z prawem muszą minąć dwa lata od decyzji parlamentu. Natomiast 70 proc. posłów jest przeciwko wystąpieniu z Unii Europejskiej – powiedział gość.

Jak powiedział Dembinski, Szkoci mogą mieć wpływ na decyzję o Brexit. – 55 proc. Szkotów chciało pozostać w Wielkiej Brytanii. Teraz widzimy, że 62 proc. chce być dalej w Unii Europejskiej. Niewykluczone, że spowoduje to drugie szkockie referendum, a to może wpłynąć na decyzję parlamentarzystów – wyjaśnił gość „Rynku opinii”.

Dobre strony imigrantów

Gość „Rynku opinii” powiedział, że obcokrajowcy pozytywnie wpłynęli na gospodarkę kraju. – Wielka Brytania jest mocną gospodarką, mocniejszą od Francji, czy innych państw w UE, właśnie przez to, że przyjeżdżali migranci. Oni wnieśli bardzo dużo do brytyjskiej gospodarki. Bez nich nie uda się utrzymać takiego wzrostu gospodarczego – wyjaśnił Dembinski.

Dembinski wyjaśnił, co jego zdaniem mogło wpłynąć na głosowanie za Brexitem. – Po 2004 roku 1,5 mln imigrantów rozjechało się po całej Wielkiej Brytanii, pojawili się w każdym małym miasteczku. Brytyjczycy, którzy nigdy nie spotkali migranta, odebrali to jako falę obcokrajowców zalewającą Wielką Brytanię – tłumaczył Dembinski.

Czy Brexit jest na rękę Moskwie?

W moim odczuciu Brexit osłabi pozycję Unii Europejskiej w relacjach z Rosją. Wielka Brytania przeciwstawiała się tandemowi Paryż – Berlin, i była bardzo stanowcza wobec sankcji , kiedy na Ukrainę wkraczały wojska rosyjskie. Bez Wielkiej Brytanii,może być więcej ustępstw w stronę Kremla – zaznaczył Michael Dembiński.

Źródło: Radio Dla Ciebie

Cała rozmowa dostępna jest na stronie Radia Dla Ciebie: Brexit: Wielka Brytania opuści Unię Europejską najwcześniej za dwa lata?