DGP: Do konsultacji trafiła najnowsza wersja strategii dla górnictwa

23 sierpnia 2017, 06:30 Alert

Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, do konsultacji trafiła najnowsza wersja strategii Ministerstwa Energii dla górnictwa węgla kamiennego do 2030 r., który ma być jednym z załączników przygotowywanej polityki energetycznej Polski do 2050 r. Strategia nie obejmuje szczegółów zamykania kopalń.

Kopalnia Bogdanka. Fot. Wikimedia Commons.
Kopalnia Bogdanka. Fot. Wikimedia Commons.

Gazeta zwraca uwagę, że konsultowana obecnie strategia dla górnictwa nie jest jego ostateczną wersją. W dokumencie napisano, że do 2020 r. zostanie przyjęta nowa, kompleksowa ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która określi możliwość finansowania dodatkowych zadań w tym sektorze.

Plan zakłada wykorzystanie Funduszu Likwidacji Zakładu Górniczego na finansowanie inwestycji. Docelowy model funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego w Polsce ma znaleźć się jednak w ostatecznej wersji programu. „DGP” przypomina, ze chodzi m.in. o kontrowersyjny podatek od wyrobisk, a zmiana przepisów ma być korzystna dla kopalń i zmniejszyć ich koszty. Zmiany w przepisach mają też dotyczyć opłaty eksploatacyjnej, opłaty za informację geologiczną, zamówień publicznych czy dopuszczania wyrobów do stosowania pod ziemią – czytamy w „DGP”.

Nowa ustawa ma zawierać zapisy dotyczące ograniczenia importu węgla do Polski. Jednym z ważniejszych zapisów ma być także zabezpieczenie złóż strategicznych i przygotowanie rozwiązań, w szczególności prawnych, pozwalających na eksploatację nowych złóż węgla. „DGP” zwraca uwagę, że dotyczy to także niewydobywanego w Polsce od dłuższego czasu. Przepisy mają uregulować również sprawę deputatów węglowych dla obecnych i przyszłych emerytów. Mają zawierać również zapisy dotyczące nowych technologii, w tym zgazowania węgla i zwiększenia wykorzystania metanu – informuje „DGP”.

„Źródła finansowania podstawowych zadań w latach 2020-2030 zostaną określone w założeniach nowej, kompleksowej ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego” – napisano w cytowanym przez „DGP” w projekcie strategii dla górnictwa.

Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.pl