DGP: Tego lata Polska jest lepiej przygotowana na problemy z dostawami energii

30 czerwca 2016, 11:00

(Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.PL)

Zdjęcie: Polskie Sieci Elektroenergetyczne
Zdjęcie: Polskie Sieci Elektroenergetyczne

„Dziennik Gazeta Prawna” analizuje działania, które podjęte zostały w celu uniknięcia ewentualnych problemów w dostawach energii elektrycznej tego lata, wskazując, że z sytuacji mającej miejsce w sierpniu ubiegłego roku wyciągnięte zostały pewne wnioski.

Gazeta wskazuje na trzy grupy działań, które podjęte zostały w celu uniknięcia sytuacji kryzysowej.

Po pierwsze, niezbędne konserwacje i remonty przesunięte zostały poza okresy szczytu letniego i zimowego. DGP zwraca uwagę, że w ubiegłym roku z tego powodu odstawionych było nawet do 6 tys. MW mocy. W tym roku będzie to ok. 2 tys. MW. Dodatkowo pod koniec ubiegłego roku zdecydowano o przesunięciu w czasie wyłączenia z eksploatacji jednego z bloków w Bełchatowie. Blok ten będzie mógł pracować tylko przez 1500 godzin w roku i będzie mógł być wykorzystany w sytuacjach awaryjnych – przypomina DGP.

Druga grupa działań polega na dołączeniu do operacyjnej rezerwy mocy, tzw. zimnej rezerwy interwencyjnej polegającej na okresowym uruchamianiu wyeksploatowane już bloki elektrowni Siersza i Stalowa Wola, a także Zespołu Elektrowni Dolna Odra o łącznej mocy 830 MW.

Trzecią możliwość obejmującą kolejne 500 MW mocy stanowi potencjalny zakup energii za granicą, przede wszystkim poprzez most energetyczny z Litwą. DGP zwraca też uwagę, że po ubiegłorocznym kryzysie PSE podpisało umowę z Ukrainą, na podstawie której Polska będzie mogła w razie potrzeby wykorzystać 100 MW.