font_preload
PL / EN
Alert 24 listopada, 2016 godz. 10:00   
REDAKCJA

DGP: Resort finansów sceptyczny wobec systemu wsparcia elektromobilności

samochód elektryczny

Jak poinformowała „Gazeta Prawna”, Ministerstwo Finansów ma uwagi do proponowanych przez resort energii zachęt podatkowych dla posiadaczy samochodów elektrycznych.

Gazeta przypomina, że przed tygodniem zakończyły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe do opracowanych przez ten resort Krajowych Ram Polityki Rozwoju Infrastruktury Paliw Alternatywnych.

Ministerstwo Finansów sceptycznie podeszło przede wszystkim do pomysłu zwolnienia pojazdów elektrycznych z VAT i akcyzy. Uważa przy tym, że jest mało prawdopodobne, aby udało się wynegocjować takie zwolnienie z KE. Niezbędna byłaby do tego nowelizacja ustawy o VAT, ale również zmiana w unijnej dyrektywie dotyczącej tego podatku. MF zwraca uwagę, że nie udało się to dotąd żadnemu państwu, a zwolnienie z VAT zachwiałoby konkurencyjnością na rynku wspólnotowym – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Według gazety z podobną rezerwą resort finansów podszedł do pomysłu zwolnienia pojazdów elektrycznych z podatku akcyzowego. MF twierdzi, że przy obecnej stawce akcyzy – 3,1 proc. oszczędność dla nabywcy dość drogiego pojazdu byłaby niewielka, a straty dla budżetu państwa znaczne. Ministerstwo energii oszacowało, że w tym roku uszczerbek budżetu wyniósłby tylko 4 mln zł, ale według resortu finansów uwzględniając przewidywany wzrost liczby takich pojazdów w 2025 r. budżet straciłby już ponad pół miliarda złotych.
Fiskusowi nie przypadł również do gustu pomysł zwolnienia punktów ładowania z podatku od nieruchomości, co według niego uszczupli budżety gmin, a w konsekwencji będzie wiązało się z koniecznością wypłacania samorządom rekompensaty – informuje „Gazeta Prawna”.

Ministerstwo Energii nie podziela jednak według gazety obaw resortu finansów i uważa, że proponowane ulgi nie zagrożą finansom publicznym. Jednocześnie zapowiedziało, że szczegółowe rozwiązania i wyliczenia zostaną opracowane na dalszym etapie prac – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.pl