Dlaczego Łukoil opuszcza Polskę? Spółka odmawia komentarza

5 kwietnia 2016, 11:00 Alert

(Interfax/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Jak poinformowała agencja Interfax powołując się na przedstawiciela austriackiego funduszu zarządzającego aktywami AMIC Energy Management GmbH Łukoil zakończył proces sprzedaży 230 stacji benzynowych na Łotwie, Litwie oraz w Polsce.

Nabywcami 100 procent udziałów w Łukoil Baltia R oraz Łukoil Polska stali się Johann Kletsl-Norberg, Manfred Kunze oraz Heinz Zernetts, którzy są akcjonariuszami AMIC Energy Management GmbH. Sprzedawcą wspomnianych spółek jest Łukoil Europe Holdings BV. Kwota transakcji nie została ujawniona.

W ten sposób AMIC Energy w znacznym stopniu zwiększył atrakcyjność swojego portfela w Europie Środkowo-Wschodniej – przekonuje dyrektor wykonawczy AMIC Günter Maier.

Amic Energy jest także właścicielem stacji benzynowych na Ukrainie należących wcześniej do Łukoila W 2015 roku za 300 mln dolarów (267,713 mln euro) kupiła 240 stacji oraz 6 baz produktów naftowych nad Dnieprem.

Jak poinformowała 2 kwietnia agencja Prime według Günthera Meiera AMIC dostarczyło Komitetowi Antymonopolowemu Ukrainy dodatkowe informacje dotyczące tej transakcji a wkrótce należy spodziewać się jego zgody. Dodał przy tym, że zakończenia transakcji należy spodziewać się w drugim kwartale 2016 roku jednakże ,,ciężko wskazać konkretny termin”.

Na początku lutego informowano o tym, że rosyjski koncern naftowy – Łukoil – sprzedaje sieci swoich stacji benzynowych na Litwie, Łotwie oraz w Polsce (230 stacji) dla zarejestrowanej w Austrii spółce Amic Energy Management.

Jak informował 4 kwietnia BiznesAlert.pl specjalna komisja rządowa na Litwie badająca zgodność inwestycji z priorytetami bezpieczeństwa narodowego dopuściła, by należąca do rosyjskiego Łukoila sieć stacji benzynowych została przejęta przez austriacką spółkę Amic Energy Management.

Jak informował 9 lutego BiznesAlert.pl sprzedaż wspomnianych aktywów mało znanej firmie wzbudziła wiele pytań i wątpliwości.

Do tej pory eksperci twierdzili, że aktywa Łukoila mogą częściowo trafić do rąk PKN Orlen, Neste, Statoil. Jednakże podobna decyzja mogłoby ostatecznie zamknąć drzwi rosyjskiemu koncernowi na rynki państw bałtyckich i Polski. Dlatego decyzja Łukoila o odsprzedaży swoich aktywów austriackiej spółki, która możliwe, że jest związana z rosyjskim kapitałem przy odpowiednich okolicznościach zachowuje szansę na powrót na rynek polski i państw bałtyckich.

Kanclerz litewskiego rządu Alminas Mačiulis Alminas Mačiulis mówił wcześniej, że ,,narodowość pochodzenia kapitału nie powinno być decydujące, kapitał może być jakikolwiek i rosyjskim i ukraińskim ale ważne aby inwestor spełniał kryteria określone w ustawie”.

Litwa, podobnie jak sąsiednia Polska, podejmuje bardzo dużo wysiłków aby chronić przedsiębiorstwa działające w strategicznych sektorach gospodarki przed ekspansją koncernów powiązanych z rosyjskimi władzami.

Rosyjski kapitał interesuje się Litwą i Polską

Kilka lat temu w Polsce wybuchł w Polsce głośny skandal w związku próbą rosyjskiego biznesmena Wiaczesława Kantora, szefa grupy Akron, zakupu Azoty Tarnów. W rezultacie skandalu zamiar Kantora został uznany przez Skarb Państwa za wrogie przejęcie, który wówczas posiadał 32 procent akcji odmówił też sprzedaży swoich akcji.

Przykładem może być próba przejęcia rafinerii w Możejkach. Wśród pretendentów znajdował się także Łukoil. Następnie litewski rząd wychodząc z założenia bezpieczeństwa narodowego dało zielone światło na zakup rafinerii przez polski PKN Orlen. Wkrótce po tym rosyjska strona wstrzymała dostawy ropy poprzez odnogę ropociągu Drużba do rafinerii w Możejkach. Oficjalnym wytłumaczeniem była awaria.

Dlaczego Amic Energy?

Rynek produktów naftowych jest zaskoczony, że mało znana austriacka spółka była w stanie nabyć aktywa Łukoila. Według uczestników rynku transakcja jest tylko próbą rosyjskiego koncernu poprawienia wizerunku za parawanem austriackiej spółki i zachodnich menedżerów.

– Wpływ Łukoila będzie utrzymany, zmienią się tylko nazwy spółek na stacjach benzynowych – uważa Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. Dobrze czy nie, ale w szeroko nagłośnionym przez media oświadczeniu Łukoila i Amic jest mowa o tym, że zarządzanie sieciami stacji benzynowych na Litwie i Łotwie będzie sprawowane przez spółki Luktarna VIADA Baltija powiązanych z zarządem Łukoil Baltija. Na dzień dzisiejszy 80 procent VIADA Baltija należy do Luktarna, która z kolei jest kontrolowana przez dyrektora generalnego Lukoil Baltija Iwana Palejcika i jego rodzinę (60 procent). Suma jaką Amic Energy będzie musiała zapłacić za sieć stacji benzynowych nie jest podana jednakże w rozmowie z Nowoj Gazetoj – Baltija. Vaidotas Rukas, członek zarządu Związku Inwestorów, potwierdził, że cena jednej stacji zaczyna się od 500 tys. euro i może osiągnąć 1 mln euro.

– Do września 2014 roku Dyrektor Amic Energy Management pracował w austriackim koncernie OMV, przewodniczący rady nadzorczej Amic dr Wolfgang Ruttenshtorferr pełnił funkcję ministra finansów Austrii. Sama spółka Amic Energy zajmowała się wyłącznie działalnością na rynkach finansowych. Mało znana spółka z niewielkim personelem i skromnym kapitałem początkowym otrzymuje od Łukoila ekskluzywną ofertę zakupu aktywów w Europie, na Ukrainie i w Polsce – dodał Jakóbik.

W celu rozwiązania wątpliwości związanych ze wspomnianą transakcją BiznesAlert.pl zwrócił się do spółki Łukoil Polska z prośbą o potwierdzenie dokonania sprzedaży aktywów rosyjskiej spółce w Polsce. Jednakże rzeczniczka spółki Łukoil Polska Tatiana Kildejewa odmówiła udzielenia odpowiedzi.