Prezydent krytykuje KE za brak solidarności przeciwko Nord Stream 2

23 października 2018, 12:14 Alert

Polska stanowczo sprzeciwia się budowie gazociągu Nord Stream 2 – powiedział prezydent Polski Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji z prezydentem Niemiec Frankiem Walterem Steinmaierem.

Andrzej Duda
Andrzej Duda na Forum Ekonomicznym w Krynicy (KPRP)

Nord Stream 2

– Mamy w tych przyjacielskich relacjach w ramach Unii Europejskiej tematy, które są trudniejsze, chociażby w kwestii związanej z bezpieczeństwem energetycznym. Zdecydowanie uważamy, że inwestycja, jaką jest Nord Stream 2, nie powinna mieć miejsca. Uważamy, że w przyszłości zaburzy stosunki energetyczne w Europie w momencie, w którym gaz będzie dostarczany do Unii Europejskiej tym gazociągiem. Będzie powodować dominację na rynku europejskim jednego dostawcy, a przede wszystkim stawia w trudnej sytuacji bezpieczeństwo energetyczne co najmniej kilku państw Europy Środkowej. Muszę powiedzieć, że od tej strony absolutnie podtrzymujemy swoje całkowicie negatywne zdanie na temat tej inwestycji – powiedział prezydent.

– Wyrażamy zdziwienie, że instytucje europejskie takie, jak Komisja Europejska, nie zajęły jednoznacznie negatywnego stanowiska, że nie były w tym kontekście zmian dyrektywy gazowej. Jest to specyficzna sytuacja. Podtrzymujemy nasze stanowisko, że jest to projekt o charakterze politycznym, strategicznym a nie biznesowym. Trudno jest nam to zrozumieć. Nie widzimy solidarności, jaka powinna być w takiej sytuacji – dodał.

LNG z USA to decyzja biznesowa i strategiczna

– Zakup przez Niemcy LNG z USA to nie decyzja polityczna tylko biznesowa – powiedział prezydent Niemiec Frank Walter Stenmairem na konferencji z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

Z kolei polski prezydent zaznaczył, że decyzje o zakupie LNG z USA mają charakter biznesowy, ale równie strategiczny. – W kontekście zapowiedzi o możliwy zakup przez Niemcy LNG z USA, to nasuwa się pytanie: po co Nord Stream 2, skoro gaz będzie kupowany od Amerykanów. Myślę, że kupowanie gazu z innych źródeł niż rosyjskie, z których już dzisiaj ogromną ilość dostarcza się do Europy także poprzez Polskę, każda dywersyfikacja, z punktu widzenia bezpieczeństwa i konkurencyjności jest słuszna – dodał prezydent Duda.

Sądy

Prezydent odniósł się także do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie reformy Sądu Najwyższego. TSUE nakazał Polsce zawieszenie obowiązywania zaskarżonych przepisów – Znamienne jest to, że postanowienie Trybunału pojawiło się tuż przed ogłoszeniem ciszy wyborczej – powiedział Duda w Berlinie. – Znamienne było, że nastąpiła tuż przed wyborami samorządowymi. Orzeczenie jest bardzo świeże, trwa w tym momencie jego analiza, na pewno w odpowiednim terminie rząd podejmie właściwe decyzje – dodał.

Trójmorze

Przy tym przyznał, że „z radością” przyjął zainteresowanie Niemiec udziałem w inicjatywie Trójmorza, czyli formie wzmocnienia integracji gospodarczej w krajach Unii Europejskiej między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik

AKTUALIZACJA – 123 października 2018, godz. 12.20 – wzmianki o sądach i Trójmorzu