font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz PAP 22 września, 2017 godz. 6:15   
REDAKCJA

Duda: Polska chce być regionalnym ośrodkiem dostaw LNG z USA

Andrzej Duda Krynica Forum Andrzej Duda na Forum Ekonomicznym w Krynicy (KPRP)

Polska liczy na rozwój współpracy z USA w dziedzinie dostaw gazu LNG. Planuje stać się regionalnym ośrodkiem dla amerykańskiego gazu i jako taki stanowić alternatywę dla Środkowej Europy – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z kadetami w West Point.

Prezydent podkreślił, że dla Polski bardzo ważne jest bezpieczeństwo energetyczne. „Rosja wykorzystuje swoje wpływy w europejskim sektorze energetycznym do manipulacji politycznych, dlatego jednym z naszych najważniejszych priorytetów jest dywersyfikacja dostaw energii” – oświadczył prezydent.

W tym celu – mówił – elementem działań dywersyfikujących jest budowa terminalu LNG w Świnoujściu. Wyraził satysfakcję, że w czerwcu do Świnoujścia dotarła pierwsza dostawa amerykańskiego gazu skroplonego.

„Mamy nadzieję na dalszy rozwój współpracy w tej dziedzinie, ponieważ planujemy stać się regionalnym ośrodkiem dla amerykańskiego gazu i jako taki stanowić alternatywę dla regionu” – powiedział prezydent.

Prezydent mówił też o współpracy regionalnej Polski. Podkreślił, że naszym celem jest pełne wykorzystanie potencjału gospodarczego Europy Środkowej i Wschodniej poprzez budowę nowej infrastruktury transportowej i energetycznej.

„Poprzez projekty takie jak inicjatywa Trójmorza, która łączy 12 partnerów regionalnych, naszym celem jest osiągnięcie bardziej zrównoważonego i sprawiedliwego rozwoju w naszej części Europy” – powiedział. Przypomniał, że podczas lipcowego szczytu państw Trójmorza w Warszawie obecny był też prezydent Donald Trump. „Cieszymy się, że administracja i firmy w Stanach Zjednoczonych uznają, że nasz region jest szansą na biznes” – dodał prezydent.

Polska Agencja Prasowa

Jakóbik: Polska – punkt odniesienia dla ceny gazu? Potrzebny jest hub gazowy