font_preload
PL / EN
Bezpieczeństwo Innowacje 30 czerwca, 2017 godz. 13:30   
REDAKCJA

Duda: Polski przemysł obronny musi być innowacyjny

Andrzej Duda

Polski przemysł obronny musi być innowacyjny, to jest kwestia dobrego przygotowania rozwiązań prawnych – powiedział prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w konferencji nt. roli przemysłu w systemie bezpieczeństwa. Zwrócił uwagę na problem odpływu kadr inżynierskich za granicę.

„Czy stać nas na to, żeby nasz przemysł zbrojeniowy był innowacyjny? Tak, z całą pewnością nas stać” – powiedział w piątek prezydent. Zwrócił uwagę, że młodzi, dobrze wykształceni inżynierowie, także absolwenci Politechniki Warszawskiej, gdzie zorganizowano konferencję, „są natychmiast wchłaniani przez wielkie koncerny światowe”.

Prezydent przyznał, że zmiana tego stanu rzeczy nie jest łatwa ze względów ekonomicznych. Wyraził przekonanie, że można i trzeba starać się to zmienić „i to jest kwestia dobrego przygotowania rozwiązań ustawodawczych, rozwiązań prawnych”. „Nic mnie bardziej nie boli niż to, że wydajemy na badania duże pieniądze (…) problem w tym, że to się nie przekłada na innowacyjność” – dodał prezydent, przypominając działania mające temu zaradzić, np. ustawę o innowacyjności.

Rektor PW prof. Jan Szmidt wyraził przekonanie, że konieczne są propozycje usprawnienia współpracy przemysłu ze środowiskami naukowymi. „Wspólnym celem przemysłu i nauki jest opracowanie nowych, oryginalnych, a nie tylko odtwarzanych technologii, wprowadzenie do sił zbrojnych nowych typów uzbrojenia i sprzętu wojskowego, poszerzenie oferty eksportowej” – mówił. Ubolewał, że niedawno zakończony w MON Strategiczny Przegląd Obronny w niewielkim stopniu uwzględnił sugestie ekspertów z PW.

Polska Agencja Prasowa