font_preload
PL / EN
Bezpieczeństwo Energetyka 26 maja, 2017 godz. 16:30   
REDAKCJA

Duda: Trójmorze ma wspierać integrację UE

Andrzej Duda Prezydent RP Andrzej Duda na GLOBSEC 2017, fot. Andrzej Hrechorowicz/Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w odbywającym się w Bratysławie forum GLOBSEC. Podkreślił on znaczenie inicjatywy Trójmorza dla regionu Europy Środkowo – Wschodniej.

Prezydent powiedział, że zdecydował się uczynić Inicjatywę Trójmorza jednym z priorytetów swej prezydentury – Trójmorze to inicjatywa o charakterze nie tyle politycznym, co infrastrukturalnym i gospodarczym – dodał. Wspomniał on także, że wartość współpracy regionalnej państw leżących między trzema morzami – Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym,  stale wzrasta.

Duda podkreślił także potrzebę zbudowania spójności infrastrukturalnej i gospodarczej na osi Północ-Południe, co powinno być priorytetem. Warto przypomnieć, że dotychczasowa oś, na jakiej opierały się kraje regionu przebiegała na linii Wschód –Zachód. Rządzący w Warszawie podkreślają jednak potrzebę oparcia współpracy regionalnej na linii Północ – Południe, co ma przynieść regionowi więcej korzyści aniżeli dotychczasowy układ, gdzie region pełnił rolę tranzytową.

Jak podkreślił, oś Północ – Południe zwiększy efekty członkostwa państw regionu w UE dzięki uzupełnieniu zaawansowanych relacji Wschód-Zachód. – Chcemy w ten sposób być nie tylko beneficjentem, ale przede wszystkim współtwórcą europejskiej jedności – dodał prezydent RP.

W kontekście bezpieczeństwa podkreślił, że Polska jaki inne kraje regionu to wiarygodni członkowie NATO i UE, którzy biorą na siebie część zobowiązań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa. – Europa Środkowa jest nie tylko konsumentem, ale także dostarczycielem bezpieczeństwa – podkreślił Duda.

Inicjatywa Trójmorza to nieformalna platforma współpracy pomiędzy Polską, Chorwacją, Litwą, Łotwą, Estonią, Czechami, Słowacją, Słowenią, Węgrami, Rumunią, Bułgarią i Austrią.