Duńskie media: Polska przyspieszy prace nad Baltic Pipe

7 listopada 2016, 07:00 Alert

– Potrzeba budowy połączenia gazowego z Norwegii przez Danię do Polski stała się jeszcze większa w ostatnich dniach – pisze portal Energi Watch. Duńskie media cytują pełnomocnika polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotra Naimskiego, który w wypowiedzi dla agencji Reuters podkreślił, że decyzja Komisji Europejskiej dotycząca zwiększenia możliwości wykorzystania gazociągi OPAL – lądowej odnogi Nord Stream – przez rosyjski Gazprom, pokazuje jak potrzebna jest budowa Korytarza Norweskiego. W rozmowie z portalem BiznesAlert.pl rzecznik duńskiego operatora przesyłowego, firmy Energinet.dk, podkreślił, że prace nad studium wykonalności projektu Baltic Pipe są na ukończeniu, a jego rezultaty będą znane w grudniu br.

Jak piszą Duńczycy, powołując się na ministra Nainskiego, decyzja Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu OPAL, stwarza lepsze warunki do budowy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2. Budzi to głębokie obawy w Polsce, w związku z wykorzystywaniem przez Rosję dostaw gazu ziemnego jako element presji politycznej w Europie Środkowo – Wschodniej, która już teraz jest znacznie uzależniona od dostaw gazu z Rosji. Dlatego też Polska chce przyspieszyć prace nad projektem Baltic Pipe – pisze duński portal. – W odpowiedzi na decyzję Komisji Europejskiej, będziemy w miarę możliwości starać się przyspieszyć tempo prac związanych z inwestycjami w rozwój sieci przesyłowej z Norwegii i Danii – mówił agencji Reuters Piotr Naimski, cytowany przez Duńczyków.

Budowa gazociągu. Fot. Gazprom
Budowa gazociągu. Fot. Gazprom

Naimski: Polska przyspieszy Korytarz Norweski

Wyniki studium wykonalności w grudniu

Prace nad studium wykonalności projektu Baltic Pipe, prowadzi po stronie polskiej Gaz- System, a po duńskiej Energinet.dk. Prace nad dokumentem powinny zostać zakończone w grudniu br. Jak podał w październiku duński portal Energi Watch, mimo, że prace wciąż trwają, to według informacji portalu studium wykaże, że projekt jest ekonomicznie opłacalny i potrzebny z punktu widzenia interesów zainteresowanych krajów.

Przeciek z Danii: Baltic Pipe będzie opłacalny

– Jesteśmy w trakcie finalizowania studium wykonalności i oczekujemy na otrzymanie finalnych wniosków w grudniu tego roku – podkreśla w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl rzecznik duńskiego operatora przesyłowego, Johnny Thomas Holst. W podobnym tonie wypowiadał, się w październiku prezes Gaz-Systemu, Tomasz Stępień. – Pod koniec tego roku zakończymy prace nad studium wykonalności planowanego połączenia między krajami. Studium dotyczy całego Korytarza NO-DK-PL, a nie tylko odcinka przechodzącego przez Bałtyk – zaznaczył prezes polskiego operatora przesyłowego podczas konferencji „Polska: brama dla dostaw LNG z USA do Europy Środkowo-Wschodniej”.

Stępień: Polska chce budować gazociągi do sąsiadów, ale liczy się kolejność

„Open Season” na początku roku

Jak informują firmy, prace nad Baltic Pipe przebiegają zgodnie z planem. Operatorzy gazociągu planują w styczniu lub w lutym uruchomić procedurę Open Season. Zgodnie z przewidywaniami, latem przyszłego roku, handlowi gracze, którzy są zainteresowani wykorzystaniem tej infrastruktury muszą złożyć wiążące oferty dotyczące 15-letnich umów na dostawy gazu.

Na podstawie złożonych ofert, Energinet.dk oraz Gaz-System będą rozważać rozwój konkretnego modelu biznesowego dla projektu. Procedura potrwa do 2018 roku. Zdaniem duńskiego portalu, dzięki uczestnictwu w tym projekcie Dania może pokrzyżować gazowe plany Rosji. Rzecznik Energinet.dk pytany przez portal BiznesAlert.pl, jaką przepustowość rozważają Polska i Duńska strona zaznaczył, że w grę wchodzi przesył od 3-10 mld m3 surowca rocznie. Portal Energi Watch, powołując się na własne ustalenia, podkreśla jednak, że przepustowość Baltic Pipe wyniesie 10 mld m3 gazu rocznie. Odpowiada to wielkości kontraktu jamalskiego na dostawy gazu z Rosji do Polski, który wygasa w 2022 roku. Gaz z Norwegi mógłby zastąpić dostawy od wschodniego dostawcy.

Baltic Pipe – jeden z elementów Korytarza Norweskiego

Baltic Pipe to jednak tylko jeden z czterech elementów związanych z budową Korytarza Norweskiego. Projekt budowy połączenia gazowego między Polską a Danią, ma wsparcie ze strony Komisji Europejskiej i jest wpisany na listę Projektów Wspólnego Zainteresowania (Project Common Interest) co pozwala na ubieganie się o wparcie ze strony UE. Koszt prac przygotowawczych nad Baltic Pipe wynosi 800 tys. euro z czego połowę kwoty pokryją środki unijne z funduszy CEF (Connecting Europe Facility). – Baltic Pipe będzie połączeniem rewersowym, co znaczy, że od początku istnienia tego gazociągu będzie możliwość przesyłania gazu z Polski także w kierunku Danii. Duńczycy będą musieli także uzgodnić sposób połączenia z systemem norweskich gazociągów. Jest to jednak kwestia pomiędzy duńskim Energinet.dk a norweskim Gassco – zaznaczył w październiku prezes Gaz-Systemu, Tomasz Stępień.

Pozostałe elementy projektu Korytarza Norweskiego to budowa spinki (tie-in), która połączy system przesyłowy Norwegii z duńskim, system przesyłowy Danii oraz system przesyłowy w Polsce. Pytany przez portal BiznesAlert.pl na jakim etapie są prace związane z połączeniem norwesko – duńskim, rzecznik firmy, zaznaczył, że Energinet.dk prowadzi ścisłą współprace z norweskim Gassco, w kwestii budowy połączenia gazowego do Norwegii, ponieważ jest to ważny partner w tym projekcie.

Budowa Baltic Pipe to jeden z elementów strategii Gaz-Systemu do 2025 roku. Do tego projektu dostosowane są inne inwestycje, takie jak budowa ponad 2 tys. nowych gazociągów przesyłowych oraz powstanie nowych połączeń transgranicznych oraz stworzenie w kraju fizycznego huba gazowego, pełniącego rolę regionalnego centrum obrotu gazem.

Na pytanie portalu BiznesAlert.pl, czy duńska strona planuje rozbudowę systemu przesyłowego na własnym terytorium, rzecznik firmy Energinet.dk zaznaczył, że zależeć to będzie od przyjętego wariantu. Im większa przepustowość, tym większa będzie potrzeba rozbudowy systemu. – Propozycja zakładająca większą przepustowość będzie wymagała rozbudowy sieci – podkreślił Johnny Thomas Holst.

Baltic Pipe to projekt polsko – duńskiego gazociągu, jednego z  czterech elementów na który składa się Korytarz Norweski. Dzięki połączeniu norweskiego z duńskim systemem gazociągów, sieci przesyłowej Danii, Baltic Pipe i rozbudowie polskiej sieci, ma powstać system gazociągów, który umożliwi przesył norweskiego gazu w kierunku Polski. Zgodnie z informacjami Gaz-Systemu, przepustowość gazociągu ma wynieść do 10 mld m3. Projekt ma być zrealizowany do 2022 roku.

RAPORT: Polacy chcą otworzyć Bramę Północną dla Międzymorza

Energi Watch/europa.eu/Bartłomiej Sawicki