Dzień Pamięci: Żołnierze na misjach przelali krew nie na darmo

21 grudnia 2015, 12:40 Bezpieczeństwo

W dniach 20-21 grudnia br. w Warszawie odbyły się uroczystości Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.


Dzień Pamięci obchodzimy po raz pierwszy. W tym uroczystym dniu gościmy rodziny i bliskich poległych bohaterów. Dziękuję, że jesteśmy razem. To dla mnie zaszczyt. Pragnę Was zapewnić, że Wojsko Polskie pamięta o Waszych synach, mężach, ojcach. Pamięta także o Was – mówił wiceminister obrony narodowej Bartłomiej Grabski na niedzielnych uroczystościach.

Apel Poległych 20 grudnia, przed Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, z udziałem kierownictwa MON, weteranów i uczestników misji oraz delegacji środowiska Polonii amerykańskiej rozpoczął dwudniowe obchody Dnia Pamięci Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

21 grudnia, cztery lata temu przeżywaliśmy najtragiczniejszy dzień w historii zagranicznych misji Wojska Polskiego. Trzy dni przed świętami Bożego Narodzenia Rzeczpospolita Polska straciła pięciu żołnierzy. Dzień ten stał się symbolem pamięci o poległych i zmarłych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa – przypomniał wiceminister. Stoimy dziś przy tablicy, na której wyryto 120 nazwisk. Stu dwudziestu polskich żołnierzy zapłaciło najwyższą cenę, służąc Ojczyźnie z dala od jej granic. Im poświęcony jest ten pomnik – zaakcentował podsekretarz stanu Bartłomiej Grabski.

Wiceminister obrony na zakończenie swojego wystąpienia przypomniał słowa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnika Sił Zbrojnych, śp. Lecha Kaczyńskiego: „Żołnierz nie umiera, żołnierz oddaje swoje życie Ojczyźnie”. Pragnę by ci, którzy oddali życie, służąc nam wszystkim, żyli na zawsze w naszych sercach. To nasz moralny obwiązek. To nasz honorowy dług. To nasze najświętsze zobowiązanie! – podkreślił B. Grabski.

W godzinach popołudniowych, w sali widowiskowej Klubu Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbyła się, uroczystość przekazania portretów żołnierzy poległych na misjach, obecnym w WAT- rodzinom. 66 portretów polskich żołnierzy, którzy zginęli w Iraku i w Afganistanie, namalował amerykański artysta i weteran Michael Reagan. Cztery skrzynie portretów, które powstały na podstawie zdjęć przyleciały z Waszyngtonu w ładunku ważącym blisko 700 kilogramów. Artyście zależało na upamiętnieniu poległych bohaterów.

Życzenia świąteczne żołnierzom oraz ich rodzinom, poprzez łącza satelitarne, złożył, przebywający w PKW Afganistan, w bazie Bagram – minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz. Dzieląc się opłatkiem – tu w Afganistanie, mamy w pamięci Waszych najbliższych, tych, którzy polegli tutaj, w Iraku, ale także tych wszystkich, którzy polegli w ostatnich latach służąc Ojczyźnie – powiedział minister Macierewicz.

Myślę, o tych którzy polegli nad Smoleńskiem, o żołnierzach polskich i przede wszystkich o zwierzchniku Sił Zbrojnych, Panu Prezydencie – Lechu Kaczyńskim. Ale przecież nie można zapomnieć o szefie Sztabu Generalnego gen. F. Gągorze, o szefach wszystkich rodzajów sił zbrojnych – od pana gen. broni B. Kwiatkowskiego począwszy, pana gen. broni pil. A. Błasika, gen. W. Potasińskiego, aż po admirała A. Karwetę. Także im należna jest nasza pamięć bo służyli Polsce swym wysiłkiem, doświadczeniem, całym sercem.

Polegli w Afganistanie, polegli w Iraku – żołnierze, którzy przelewali krew na krańcach świata dla Ojczyzny będą zawsze czczeni jako współcześni bohaterowie, którzy są obecni w sercach wszystkich żołnierzy i stanowią chlubę polskiej armii – zaznaczył minister.

Będziemy o nich pamiętali – zapewnił minister. Zwracając się do zebranych w sali widowiskowej WAT, minister obrony narodowej powiedział będziemy też pamiętali o Was – Rodzinach. O tych, dla których ta strata jest najbardziej dramatyczna i której nigdy i nic zapełnić nie będzie już można. Mamy tego świadomość. Ale mamy też świadomość, że przelali oni swoją krew nie na darmo. Przelali ją po to, by Polska była Niepodległa – dodał.

W imieniu rządu Pani Premier, mogę Wam zagwarantować, że ta krew będzie na zawsze służyła Polsce, będzie fundamentem tej siły i niepodległości. Raz jeszcze dziękuję Wam za wiarę, dziękuję Wam za Waszą obecność i dziękuję Wam za to ze jesteście dziś z nami. Armia polska będzie z Wami zawsze – podkreślił Antoni Macierewicz. Minister obrony narodowej swoje przemówienie zakończył życzeniami świątecznymi złożonymi w imieniu swoim i wszystkich żołnierzy służących w Afganistanie: oby ten 2016 r. był dobrą nową zmianą dla całej naszej Ojczyzny.

Spotkanie przedświąteczne z weteranami oraz uczestnikami misji i ich rodzinami zakończył koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, tradycyjny świąteczny poczęstunek oraz wspólne śpiewanie kolęd.

W uroczystościach wzięli udział m.in. zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jarosław Brysiewicz, pełnomocnik ministra ds. Centrum Kontrwywiadu NATO, minister Bartłomiej Misiewicz, kierownicza kadra SZ RP, przedstawiciele organizacji pozarządowych zrzeszających weteranów, uczestników misji, rodzin poległych oraz działających na ich rzecz, delegacja środowiska Polonii amerykańskiej, weterani oraz uczestnicy misji.

***

W poniedziałek w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się msza św. w intencji żołnierzy poległych w misjach zagranicznych, ich rodzin i weteranów.

***

Dzień 21 grudnia został ustanowiony Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa na mocy decyzji Nr 296/MON z dnia 23 lipca 2015 r. w sprawie ustanowienia Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

Ustanowienie Dnia Pamięci w tej dacie ma na celu uczczenie pamięci pięciu żołnierzy 20 Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc, którzy w dniu 21 grudnia 2011 r. polegli w Afganistanie. Ich śmierć była wynikiem wybuchu miny – pułapki pod pojazdem opancerzonym typu M-ATy produkcji amerykańskiej (do ochrony przed minami), którym wracali do bazy w Ghazni. Był to najtragiczniejszy (pod względem liczby poległych) dzień dla Wojska Polskiego od drugiej wojny światowej.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej