Dzirba: Nie można traktować badań tak samo jak inwestycji

12 października 2017, 11:15 Energetyka

PGNiG stawia na rozwój innowacji i przeznacza na ten cel duże środki, które chce wydawać w sposób racjonalny – powiedział podczas odbywającego się w Warszawie XIV Kongresu Nowego Przemysłu dyrektor departamentu badań i rozwoju w PGNiG SA Dariusz Dzirba.

Odozatownia Odolanów, fot. PGNiG


W trakcie wystąpienia zwrócił uwagę na kluczowe projekty, które spółka realizuje w obszarze innowacyjności. Pierwszy z nich to geometan, czyli pozyskiwanie metanu z pokładów węgla.

– To bardzo ważny projekt z punktu widzenia PGNiG – powiedział. Zwrócił uwagę, że jest to przykład na wykorzystanie odkryć naukowych w obszarach, w których pierwotnie o nich nie myślano. W tym kontekście wspomniał o poszukiwaniach gazu łupkowego w naszym kraju, z których z różnych przyczyn wycofały się podmioty zagraniczne. Jego zdaniem wiedza z zakresu szczelinowania hydraulicznego, którą pozyskało PGNiG może być wykorzystywana przy odzyskiwaniu metanu.

Inga może dostać więcej pieniędzy

Drugi projekt to Inga, czyli innowacyjne gazownictwo. Wart 400 mln zł  projekt jest realizowany we współpracy z Gaz-Systemem oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Jak powiedział Dzirba, Inga znajduje się w fazie pilotażowej i nie jest wykluczone, że w następnym etapie środki na ten cel zostaną podwojone. Stwierdził, że Inga to na największy program badawczo-rozwojowy w historii PGNiG, w którym to sama spółka określiła agendę badawczą.

W kontekście innowacji Dzirba zwrócił uwagę na to, że ich rozwój powinien być postrzegany w sposób pakietowy.

– Projekty badawczo-rozwojowe nie mogą być traktowane jak projekty inwestycyjne. W obydwu przypadkach ryzyko jest inne – mówił dyrektor Dzirba.