font_preload
PL / EN
Alert 10 maja, 2017 godz. 8:00   
REDAKCJA

E-busy Ursusa z Chorwacji?

img_5831 fot. Ursus

– Ursus rozważa produkcję autobusów elektrycznych w Chorwacji, a w przypadku znalezienia odpowiedniego partnera, ich produkcja mogłaby się rozpocząć już w przyszłym roku – powiedział Waldemar Rumiński podczas prezentacji autobusu Ursus City Smile w Zagrzebiu.

Oprócz budowy zakładu produkcyjnego, inwestycja mogłaby obejmować budowę centrum badań i rozwoju. Jak informują chorwackie media, kierownik w dziale sprzedaży i marketingu Ursusa, Waldemar Ruminski miał zadeklarować, że potencjalna wartość inwestycji będzie wynosić od 20 do 25 milionów euro. Firma promuje nowy produkt w największych miastach w Chorwacji: w Rijece, Zagrzebiu oraz w Splicie, Puli i Osijeku. Podczas prezentacji Ursus rozmawiał z kilkoma potencjalnymi partnerami w Chorwacji.

Wojciech Kramar, wicedyrektor generalny Pol-Mot Holding, spółki, która jest właścicielem Ursusa, podkreślił, że firma jest obecnie na etapie poszukiwania partnera. – Najpierw musimy znaleźć partnera, a następnie zorganizować wielkość operacji i wspólnych przedsięwzięć, a potem przyjdzie czas na liczby i wartość inwestycji – powiedział Kramar pytany o wartość potencjalnych inwestycji.

Wspólne przedsięwzięcie będzie opierać się na funduszach unijnych, a jak zauważył Kramar Ursus w Polsce ma już duże doświadczenie w sprawie korzystania z tych funduszy. – Mamy technologię i produkty, a dziś wszystkie główne miasta stopniowo przechodzą na transport elektryczny. Szukamy partnerów, aby wspólnie z nimi wykonać projekt z pomocą funduszy europejskich, które stopień wykorzystania w Chorwacji jest niewielki. Bruksela skarży się, że nie ma dobrych projektów, które mógłby uzyskać finansowanie. Musimy wyjść z tego martwego punktu. Wiemy, że musimy pozyskać partnera – powiedział Kramar.

Ursus jest wieloletnim dostawcą ciągników i maszyn rolniczych na rynek chorwacki natomiast spółka Ursus Bus z siedzibą w Lublinie, istnieje pięć lat i jest zaangażowana w produkcję autobusów elektrycznych.

Autobusy elektryczne Ursusa mają długość 10,12 i 19 metrów. Zasięg takiego pojazdu wynosi od 200 do 240 kilometrów. Jak piszą jednak media w Chorwacji, zdolność niektórych modeli przy szybkim ładowaniu przy użyciu pantografu sięga nawet do 400 kilometrów.

Tportal.hr