Eksperci: „Ukraińskie silniki dla koreańskich rakiet” to element wojny informacyjnej

12 września 2017, 15:15 Alert

Informacja o dostarczeniu przez Ukrainę Korei Północnej części do rakiet dalekiego zasięgu nosi znamiona ataku informacyjnego wymierzonego w Ukrainę – twierdzą eksperci kijowskiego Centrum Badań nad Armią, Konwersją i Rozbrojeniem (CACDS).

Rakieta
Według "NYT" Korea Płn. otrzymała silniki do rakiet od Ukrainy (fot. Wikipedia/CC)

W połowie sierpnia “New York Times” poinformował, że silniki północnokoreańskich rakiet mogą pochodzić z Ukrainy. Dziennikarze powołali się przy tym na ustalenia amerykańskiego wywiadu. Zacytowali także Michaela Ellemana z londyńskiego Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS). – Jest prawdopodobne, że silniki te dostarczono z Ukrainy, zapewne nielegalnie. Zasadniczym pytaniem jest to, ile ich mają i czy Ukraińcy im teraz pomagają. Jestem bardzo zaniepokojony – powiedział.

Kampania wymierzona w Ukrainę

W ocenie CACDS artykuł “NYT” ma sporo defektów. “Nie ma w nim żadnych faktów, dowodów ani odniesień do świadków lub uczestników rzekomego »porozumienia« między Ukrainą a Koreą Północną – tylko przypuszczenia i manipulacyjne oceny” – czytamy w opracowaniu CACDS. W ocenie ekspertów gdyby faktycznie doszło do sprzedaży silników, pozostałoby po tym wiele śladów, takich jak dokumenty finansowe albo przewozowe.

“We współczesnym świecie nie da się tego ukryć, zwłaszcza przy kontaktach z Koreą Północną, które są kontrolowane przez wszystkie ważne światowe agencje wywiadowcze” – pisze ukraiński ośrodek. Autorzy tekstu zarzucają także dziennikarzom, że nie biorą pod uwagę możliwego udziału Rosji lub Chin w eksporcie technologii do Korei. W ocenie CACDS autorzy artykułu w “NYT” przedstawili Ukrainę jako kraj pogrążony w chaosie, a tamtejsi inżynierowie byli gotowi na wysłanie silników rakietowych do Korei, by zdobyć “pieniądze, które pozwolą im na kupienie jedzenia i uniknięcie śmierci głodowej”.

Według CACDS artykuł w “NYT” może być częścią “kampanii rosyjskich służb specjalnych przeciwko Ukrainie”.

CACDS