font_preload
PL / EN
Energetyka Energia elektryczna Węgiel 17 października, 2018 godz. 7:30   
REDAKCJA

Klimiuk: Jest pierwsze finansowanie rozbudowy Elektrowni Ostrołęka. Nakaz budowy po aukcji rynku mocy

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski oraz P.o. prezesa Energi Alicja Barbara Klimiuk. Fot. BiznesAlert.pl Minister Energii Krzysztof Tchórzewski oraz P.o. prezesa Energi Alicja Barbara Klimiuk. podczas inauguracji prac budowlanych bloku C w Elektrowni Ostrołęka Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Finansowanie inwestycji jest już domknięte – powiedział Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski podczas inauguracji prac budowalnych nowego bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka. Portal BiznesAlert.pl zapytał p.o. prezesa Energi Alicję Barbarę Klimiuk o harmonogram prac i architekturę finansowania nowego bloku w Ostrołęce.

Nakaz rozpoczęcia prac po aukcji na rynku mocy

Minister energii Krzysztof Tchórzewski po zakończeniu oficjalnych uroczystości związanych z oficjalnym rozpoczęciem prac, na pytania dziennikarzy dotyczący kiedy zapadanie formalnie NTP, czyli nakaz rozpoczęcia prac, powiedział, że spodziewa się go do końca tego roku.  – Pozytywnie oceniam decyzję dotyczącą przystąpienia do budowy, wcześniej, przed wypełnieniem wszystkich formalności. Z generalnym wykonawcą zostało uzgodnione, że rusza on z pracami, zaś wszystkie  – powiedział Tchórzewski.

Portal BiznesAlert.pl zapytał o szczegóły prowadzonych prac prezes jednego z inwestorów nowego bloku C i właściciela Elektrowni Ostrołęka, p.o. prezesa Energi Alicję Barbarę Klimiuk.

p.o. prezesa Energi Alicja Barbara Klimiuk podczas inauguracji prac budowlanych bloku C w Elektrowni Ostrołęka . Fot. BiznesAlert.pl

p.o. prezesa Energi Alicja Barbara Klimiuk podczas inauguracji prac budowlanych bloku C w Elektrowni Ostrołęka

– To, o czym możemy mówić na obecnym etapie, to tak zwane sprawy zasadnicze.  Mamy umowę inwestycyjną, współfinansowanie w oparciu o środki Energi, Enei i TFI. To na obecnym etapie powinno wystarczyć. Przy kolejnych etapach dotyczących wydania nakazu rozpoczęcia prac będziemy informować państwa opinię publiczną na bieżąco. Na obecnym etapie, zgodnie z umową została wypłacona zaliczka generalnemu wykonawcy do 4 proc. wartości kontraktu. Sprawy więc już się toczą. Natomiast co do architektury tego finansowania, Pani Minister Tchórzewski wspomniał, że jest dwóch sponsorów w postaci Energi i Enei i TFI – powiedziała prezes Energi.

Pytana czy kolejne finansowanie zależne jest od aukcji rynku mocy, jakie będą rozpisane pod koniec tego roku, powiedziała,  że to nie są sprawy od siebie zależne. – My traktujemy rynek mocy jako ważne wsparcie tej inwestycji. Natomiast uważamy, że aukcja, która jest zaplanowana na 21 grudnia, absolutnie daje miejsce Elektrowni Ostrołęka C. Widzimy, ile potrzebujemy mocy – powiedziała.

– W zakresie harmonogramu realizacji inwestycji to pierwszy etap rozwoju do czasu wydania NTP jest obwarowany zaliczką dla generalnego wykonawcy, o której informowaliśmy w komunikacie giełdowym w wysokości 4 proc. wartości inwestycji – przypomniała p.o. prezesa spółki Energa Barbara Klimiuk. Uzupełniła, że 21 grudnia odbędzie się aukcja na rynku mocy, a po niej nastąpi formalne wydanie nakazu rozpoczęcia prac. – Do czasu wydania NTP obligatoryjne jest wykonanie określonych prac, w tym również tych związanych z przygotowaniem placu budowy nowego bloku – powiedziała Klimiuk portalowi BiznesAlert.pl.

Zgodnie z założeniami, Energa i Enea sfinansują łącznie połowę z szacowanych na 6 mld zł kosztów budowy nowego bloku. Kolejny miliard złotych ma pochodzić, ze środków FIZAN Energia, zarządzanego przez TFI Energia. Co z brakującą kwotą? Redaktor portalu BiznesAlert.pl Piotr Stępiński przedstawił możliwe scenariusze.

Elektrownia Ostrołęka 

12 lipca 2018 r. w Ostrołęce podpisano kontrakt na budowę Elektrowni Ostrołęka C o mocy 1 000 MWe. Zdaniem Ministerstwa Energii, blok energetyczny w standardzie niskoemisyjnym będzie miał istotny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski. Inwestorem przy tym projekcie jest Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o., w której po 50 proc. udziałów mają Energa i Enea.

Wspólna inwestycja Grupy Energa i Grupy Enea realizowana jest na podstawie umowy inwestycyjnej, przez spółkę celową Elektrownia Ostrołęka. Przetarg na budowę nowego bloku węglowego wygrało konsorcjum spółek GE (GE Power sp. z o.o. i Alstom Power Systems SAS). Wartość oferty konsorcjum to 5,049 mld zł netto, czyli 6,023 mld zł brutto.

Generalny Wykonawca, GE Power, ma wybudować w trybie „pod klucz” kondensacyjny blok energetyczny o mocy elektrycznej 1 000 MWe i sprawności na poziomie 46 proc.

We wrześniu zgody na budowę bloku C elektrowni Ostrołęka wyraziły walne zgromadzenia Energi i Enei.

Stępiński: Ostrołęka za wszelką cenę?