font_preload
PL / EN
Alert 15 grudnia, 2016 godz. 15:02   
REDAKCJA

Enea i Energa złożyły do UOKiK wniosek ws. Elektrowni Ostrołęka

Elektrownia Ostrołęka 1 Elektrownia Ostrołęka

Enea oraz Energa złożyły w poniedziałek w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumenta wniosek w sprawie spółki Elektrownia Ostrołęka.

Zmiana w akcjonariacie spółki wymaga zgody UOKiK w związku z przepisami antymonopolowymi. Obecnie 100 proc. akcji spółki Elektrownia Ostrołęka należy do Energi, a po planowanej koncentracji 50 proc. ma trafić do Enei.

W ocenie wnioskodawców planowana koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji na rynkach właściwych dla przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji ani na rynkach powiązanych. Jednocześnie podkreślają oni we wniosku do UOKiK, że koncentracja wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz funkcjonowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, a ponadto wpisz się w trwający już proces modernizacji polskiej energetyki.

W ubiegły czwartek Energa i Enea zawarły umowę na przygotowanie, budowę i eksploatację nowego bloku energetycznego na węgiel kamiennym o mocy ok. 1000 MW w Ostrołęce. Blok miałby być oddany do użytku w 2023 r. Spółki deklarowały wówczas, że jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na realizację tej inwestycji. W podobnym tonie wypowiedział się dzisiaj minister energii Krzysztof Tchórzewski, który stwierdził, że przetarg może być ogłoszony jeszcze przed świętami.

CIRE.PL