Enea minimalizuje ryzyko powtórki szczecińskiego Blackoutu

17 kwietnia 2018, 13:45 Alert

W ciągu 10-ciu lat od szczecińskiego blackoutu Enea Operator nie ograniczyła się jedynie do realizacji zaleceń komisji powołanej przez wojewodę zachodniopomorskiego badającej przyczyny i skutki zdarzenia. Operator wydał kilkaset milionów złotych na przebudowę i modernizację infrastruktury elektroenergetycznej w rejonie aglomeracji szczecińskiej – poinformowała spółka.

Obecnie prawdopodobieństwo wystąpienia blackoutu jaki miał miejsce w 2008 roku jest znikome, głównie ze względu na zwiększenie możliwości zasilania. Enea Operator opracowała koncepcję rozwoju sieci i konsekwentnie ją realizuje. Dzięki wybudowaniu nowych ciągów liniowych wysokiego napięcia (WN) 110 kV spółka posiada obecnie alternatywne możliwości zasilania, co jest niesłychanie istotne przede wszystkim podczas wystąpienia niespodziewanych sytuacji awaryjnych.

Jedną z najważniejszych inwestycji Enei Operator w obszarze szczecińskim było wybudowanie zupełnie nowej, dwutorowej linii wysokiego napięcia Dolna Odra – Chlebowo, która umożliwiła w konsekwencji zmianę konfiguracji zasilania. W 2008 roku wyprowadzenie mocy z elektrowni Dolna Odra w kierunku Szczecina było realizowane jedną linią WN – dzięki inwestycji są obecnie trzy takie linie. Enea Operator ocenia, że dzięki zrealizowanym w ostatnim czasie inwestycjom pewność dostaw energii dla miasta i okolic wzrosła w sposób znaczący.

Enea Operator wybudowała również nową linię 110 kV Łobez – Resko – Gryfice, która jest kolejną linią, która daje możliwość wsparcia zasilenia stacji Morzyczyn i w konsekwencji aglomeracji szczecińskiej, w szczególności w przypadku stanów awaryjnych. Spółka zmodernizowała również rozdzielnię w stacji Morzyczyn, przebudowała ciągi liniowe 110 kV ze stacji Morzyczyn do Szczecina. Powstały także nowe Główne Punkty Zasilania, a większość istniejących została zmodernizowana.

Na ukończeniu jest największa w historii Enei Operator inwestycja obejmująca całkowitą przebudowę ciągu 110 kV od Morzyczyna do Drawskiego Młynu przez Stargard, Dolice, Choszczno, Dobiegniew. Linia ta, wraz z innymi inwestycjami, tworzy ponadregionalne i silne powiązanie, które łączy energetycznie aglomerację szczecińską z aglomeracją poznańską i gorzowską. Zwiększy to znacząco możliwości zapewnienia niezawodności zasilania.
W samym Szczecinie w wyniku modernizacji i budowy nowych linii 110 kV (między innymi linia kablowo napowietrzna Glinki- Żelechowo) ulepszono ich stan techniczny i zwiększono możliwości przesyłowe. Ponadto przebudowano szereg ciągów liniowych, najważniejsze z nich to: Gryfice – Kamień Pomorski, Kluczewo – Barlinek, Recław – Kamień Pomorski, Niechorze – Trzebiatów. W pobliżu Szczecina zaś: Dąbie – Pomorska, Pomorska – Załom i Załom – Goleniów. W tym samym czasie Enea Operator modernizowała i budowała nowe sieci średniego napięcia, stosując podwyższone standardy i nowe rozwiązania sterowania oraz automatyzacji sieci energetycznej.

Enea Operator w planach ma kolejne inwestycje wzmacniające bezpieczeństwo energetyczne regionu i poprawiające pewności zasilania. Można wśród nich wymienić między innymi: modernizację stacji Zdroje i Dąbie wraz ze zmianą układu pracy tych stacji, w tym budową nowej linii zasilającej stację Zdroje w technologii linii kablowej; budowę stacji Pomorzany czy też przebudowę linii 110 kV Recław – Goleniów. Natomiast w dalszej perspektywie Enea Operator zakłada budowę linii 110 kV Recław – Nowogard – Maszewo Głęboka modernizacja i przebudowa sieci dystrybucyjnej wszystkich napięć to nie tylko wzrost bezpieczeństwa energetycznego aglomeracji szczecińskiej i całego regionu. Enea Operator za sprawą tych inwestycji stworzyła nowe możliwości przyłączeniowe, dzięki którym mogły powstać parki przemysłowe: Goleniów i Stargard, fabryka Bridgestone, terminal LNG, a także wiele innych zakładów przemysłowych i firm.

CIRE.pl