font_preload
PL / EN
Alert 13 maja, 2019 godz. 12:45   
REDAKCJA

ME wprowadza wciąż uwagi do strategii energetycznej. Liczy na wiatr pomimo ustawy odległościowej

energetyka oze wiatraki fot. Pixabay

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zdradził, że kończą się prace nad strategią energetyczną Polski. Rząd przewiduje miejsce dla energetyki wiatrowej pomimo regulacji 10H krytykowanej przez branżę zwanej ustawą odległościową.

– Mimo regulacji 10H która miała zablokować energetykę wiatrową na lądzie, okazuje się, że przymiarki do najbliższych aukcji ogłaszanych w tym roku wskazują na to, że ta energetyka będzie jeszcze istniała po 2040 roku. Chcemy to w naszej polityce pokazać – zapowiedział minister.

– W ślad za strategią przygotowaliśmy Plan na rzecz Energii i Klimatu i w nim już zdążyliśmy część uwag uwzględnić. Inne zostaną uwzględnione w dokumencie, który przedstawimy Radzie Ministrów – zdradził. – W 2019 roku zostaną ogłoszone aukcje na 3,5 GW nowych elektrowni wiatrowych. W systemie będzie zainstalowanych 10 GW w tej technologii.

– Wprowadzamy uwagi do Polityki Energetycznej Polski. Jej wersja jest przygotowywana do oceny oddziaływania na środowisko. To jest potrzebne, by przedstawić ją Radzie Ministrów. Właściwie są to więc działania końcowe.

Wojciech Jakóbik