Mielczarski: Rewolucja energetyczna czy ewolucja?

16 lipca 2018, 07:30 Energetyka

– Czym jest każda rewolucja? Jest to dynamiczny proces mający na celu zniszczenie tego, co stare i zastąpieniem tym, co jest nowe, a może tylko inne. Chociaż z reguły w trakcie rewolucji, a także i po niej, często nie wiadomo czym ma być to nowe i w jaki sposób ma ono funkcjonować. Odnosi się to także do energetyki – pisze prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski  z Politechniki Łódzkiej.

Czym jest energetyka i jej funkcjonowanie? Jest to służebne działanie mające na celu zapewnienie społeczeństwu i gospodarce ciągłych dostaw paliw i energii po akceptowalnych cenach. I musi to być proces ciągły. Tak, jak mówią energetycy na świecie: „The lights always must be ON – 24 hours per day and 7 days per week”. A najważniejszym elementem funkcjonowania energetyki jest ciągłość dostaw. Bezwzględna ciągłość dostaw paliw i energii, bez których nowoczesne społeczeństwo nie jest w stanie funkcjonować nawet przez kilka czy kilkanaście minut.

Fazy rewolucji: Dyktatura-Anarchia-Dyktatura

W każdej rewolucji można wyróżnić trzy fazy. Okres przed rewolucją jest z reguły okresem dyktatury, po nim następuje okres anarchii w którym niszczone są stare struktury i dalej następuje ponowny powrót dyktatury – chociaż często w bardziej przypudrowanej formie – ponieważ w anarchii nie jest w stanie funkcjonować żadne społeczeństwo.

W energetyce jesteśmy obecnie w początkowej fazie anarchii. Cała grupy lobbystów-anarchistów nawołują do bezwzględnego priorytetu dla źródeł odnawialnych. Prosumenci-anarchiści chcą podłączyć się do systemu elektroenergetycznego (przez terminale dostępowe ???) bez odpowiedniego pozwolenia i oddziaływać negatywnie i bezkarnie na sieć i instalacje sąsiada. Podnoszone są postulaty specjalnych przywilejów dla nowoczesnych energetycznych kołchozów zwanych nowocześnie klastrami energii. Nie mówiąc już o specjalnych przywilejach dla pojazdów elektrycznych, które będą obciążać system elektroenergetyczny w dowolnym miejscu i każdej porze dnia. Mówi się nawet o specjalnym złagodzeniu kar dla kierowców pojazdów elektrycznych, gdy zdarzy im się rozjechać kogoś na przejściu dla pieszych.

Odnosi się wrażenie że nawet podmioty, które powinny stać na straży bezpieczeństwa energetycznego, jak Operatorzy Systemów Przesyłowych zaczynają się poddawać, informując w swoich publikacjach, że już za siedem lat może zabraknąć ponad 2500MW do bilansu mocy i zamiast próbować zapobiec temu zagrożeniu, serwują pseudonaukowe analizy z użyciem dystrybuant prawdopodobieństwa i współczynników LOLE, które są tyle warte co góralska prognoza pogody mówiąca, że „Albo będzie padać, albo nie będzie padać”.

Nie zmienimy praw fizyki

Żadna wola polityczna czy innowacyjne pomysły nie zmienią praw fizyki. Nowoczesna cywilizacja potrzebuje dużych ilości energii szczególnie w klimacie umiarkowanym, w jakim przyszło nam żyć. Ciągle dostawy energii elektrycznej mogą nam zagwarantować elektrownie jądrowe (zbyt kosztowne dla nas), elektrownie gazowe (problemy z dostępem do paliw) lub ekskomunikowane przez politykę klimatyczną Unii Europejskiej elektrownie węglowe. A co z rewolucją energetyczną? Co z energetycznymi innowacjami? Niech będą, byle za dużo nie kosztowały i skupiły się głównie na tworzeniu raportów.

Artykuł jest oparty na mojej autorskiej prezentacji „Energy Revolution or Evolution?” (key-note address) jaka miała miejsce na konferencji European Energy Markets 2018 (www.eem18/eu) w dniach 27-29 czerwca 2018 r. w Łodzi. Na konferencji w czasie czterdziestu sesji naukowych prezentowano ponad 230 artykułów dyskutujących przyszłe kierunki rozwoju systemu elektroenergetycznego, możliwe do osiągnięcia cele oraz stosowane technologie. Zaproszeni eksperci zaprezentowali sześć głównych referatów (key-note address). Główne prezentacje oraz HANDBOOK: Energy Systems  HYPERLINK „http://www.eem18.eu/gfx/eem-network/userfiles/_public/handbook_energy_systems___markets.pdf”& HYPERLINK „http://www.eem18.eu/gfx/eem-network/userfiles/_public/handbook_energy_systems___markets.pdf”  HYPERLINK „http://www.eem18.eu/gfx/eem-network/userfiles/_public/handbook_energy_systems___markets.pdf”Markets są dostępne na stronie internetowej konferencji. Pozostałe artykuły będą dostępne w bazie danych IEEE EXPLORE w ciągu kilku tygodni.