font_preload
PL / EN
Alert 12 października, 2018 godz. 13:30   
REDAKCJA

Polska firma opatentowała nowy sposób wytwarzania modułów fotowoltaicznych. Energia z szyb?

energa_zielona_energia_farma_fotowoltaiczna_w_gdansku

Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej udzielił spółce ML System patentu na sposób wytwarzania modułów fotowoltaicznych z wykorzystaniem technologii kropek kwantowych – podała spółka w komunikacie.

Technologia kropki kwantowej zastosowana w patencie firmy ML System pozwala na produkcję transparentnych ogniw fotowoltaicznych i może być zastosowane na powierzchni okien czy przeszkleń na budynkach.

Jak podkreśl spółka kropki kwantowe absorbują więcej energii i w szerszym zakresie aniżeli najbardziej popularny półprzewodnik w fotowoltaice – krzem, a ponadto nie tracą sprawności z upływem czasu i są odporne na warunki atmosferyczne i przede wszystkim mogą być zupełnie transparentne. Dotychczas przeszkodą w rozwoju tej technologii były nanometryczny rozmiar kropki kwantowej, ale według ML System ta przeszkoda dzięki m.in.: mikroskopii elektronowej nie stanowi już barier, a postęp technologiczny pozwala na wykorzystywanie i aplikację nowych materiałów.

Jednocześnie spółka wyjaśnia, że transparentna szyba fotowoltaiczna będzie umożliwiała nie tylko wytwarzanie energii elektrycznej, ale będzie mogła również emitować światło w dowolnym kolorze. Dzięki zastosowaniu kropek kwantowych możliwe będzie całkowite wycięcie szkodliwego promieniowania UV oraz ograniczenie ilości promieniowania IR docierającego do pomieszczenia. Ponieważ kropki kwantowe są bardzo małe, ich zastosowanie niemalże nie zmieni wagi samej szyby, a zatem nie ma potrzeby modyfikacji już istniejących konstrukcji.

– Przyznanie patentu jest kolejnym krokiem do wdrożenia do masowej produkcji szyb z powłoką z kropek kwantowych, które zrewolucjonizują przemysł budowlany i transportowy. Nasz produkt to przezroczysta szyba, zamieniająca szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone na energię elektryczną, która może służyć np. do zasilania klimatyzacji lub akumulatorów samochodowych – powiedział Dawid Cycoń, prezes ML System.
Zarząd ML System liczy, że szyby z powłoką z kropek kwantowych znajdą szerokie zastosowanie w realizacjach zagranicznych. Spółka ujawnia, że prowadzi obecnie zaawansowane rozmowy z partnerem spoza Polski, który rozważa wdrożenie tego rozwiązania.

– Obserwujemy systematyczny wzrost zainteresowania ofertą ML System ze strony podmiotów zagranicznych. Do grona potencjalnych odbiorców naszego szerokiego portfolio produktowego dołączyła właśnie Arabia Saudyjska oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Liczymy, że wartość eksportu będzie systematycznie rosnąć – podsumowuje Dawid Cycoń.

Na przełomie maja i czerwca 2018 r. spółka przeprowadziła pierwszą ofertę publiczną akcji, pozyskując od inwestorów 34,6 mln zł na dalszy rozwój biznesu. W I półroczu 2018 r. firma wypracowała 41,3 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 5,9 mln zł EBITDA, co oznacza wzrost rok do roku odpowiednio o 95-proc. i 28 proc. W analizowanym okresie zysk netto wyniósł 1,5 mln zł, co jest wartością zbliżoną do odnotowanej  w analogicznym okresie poprzedniego roku.

CIRE.PL