font_preload
PL / EN
Alert 4 lipca, 2016 godz. 6:45   
REDAKCJA

Francuska firma chcą przekonać Europę do Nord Stream 2 i zniesienia sankcji

Nord Stream Nord Stream AG

(RT/Piotr Stępiński)

W wywiadzie dla francuskiego wydania Russia Today prezes rady dyrektorów Engie Gerard Mestrallet odniósł się do kwestii budowy gazociągu Nord Stream 2 i wytłumaczył dlaczego spółka stara się przekonać Unię Europejską do realizacji tego projektu.

Zapytany przez dziennikarza o to, czy projekt Nord Stream 2 powinien zostać zrealizowany przypomniał, że Engie brało udział przy budowie dwóch pierwszych nitek gazociągu, a obecnie posiada 10 procent w projekcie jego rozbudowy. – Nord Stream 2 przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego państw Europy Zachodniej. Robimy wszystko co możliwe, aby przekonać przywódców UE nie tylko do umożliwienia, ale także wsparcia budowy Nord Stream 2 – powiedział Mestrallet.

Jego zdaniem w ostatnim czasie spada wydobycie gazu ziemnego w Europie m.in. w Wielkiej Brytanii oraz Holandii, przez co w celu pokrycia powstałego deficytu surowca Stary Kontynent będzie zmuszony do zwiększenia jego importu z Rosji. To z kolei wymaga odpowiedniej infrastruktury i dlatego koncern wspiera budowę Nord Stream 2, a także gotowy w niego zainwestować.

Mestrallet został zapytany również o inwestycje w Rosji. Według niego warto inwestować w tym kraju, gdyż pomimo sankcji, gospodarka osiąga dobre wyniki. W tym kontekście podkreślił, że Europa powinna rozwijać współpracę z Rosją oraz znieść nałożone wobec niej sankcje.

Więcej: Pomimo oporu konsorcjum Nord Stream 2 ogłasza pierwszy przetarg