ENTSO: Rosja nie opóźni synchronizacji systemów energetycznych państw bałtyckich z UE

20 lutego 2019, 14:00 Alert

Zmiana terminu testów pracy systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich, w trybie izolowanym nie wpłynie na harmonogram ich synchronizacji z sieciami Europy kontynentalnej. Jak zaznacza Europejskie Stowarzyszenie Operatorów Systemów Przesyłowych (ENTSO-E) przygotowywanie niezbędnych umów odbywa się zgodnie z planem.

Linie elektroenergetyczne. Fot. pixabay.com
Linie elektroenergetyczne. Fot. pixabay.com

Wczoraj w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej wysokiego szczebla BEMIP (Baltic Energy Market Interconnection Plan). Jak poinformował litewski wiceminister energetyki, Egidijus Purlys w najbliższym czasie będą prowadzone rozmowy na temat testów pracy systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich, w trybie izolowanym.

– Operatorzy systemu przesyłu poinformowali o przeniesieniu terminu testów pracy systemów elektroenergetycznych oraz powodach podjęcia takiej decyzji. Uzgodniono, że stanowisko w tej sprawie powinno być zaprezentowane w bardziej wyrazisty sposób. W połowie kwietnia będzie możliwość kontynuowania dyskusji i rozmów na temat nowej daty testów – powiedział.

Zapewnił, że zmiana daty nie wpłynie na harmonogram procesu synchronizacji, którego zakończenie zaplanowano na 2025 rok.

5 lutego operatorzy systemów sieci przesyłu energii elektrycznej Estonii i Łotwy poinformowali, że testy zostaną przełożone na bliżej nieokreślony termin. Za pośrednictwem giełdy Nord Pool spółki Elering i Augstsprieguma ogłosiły, że zostaną odłożone testy pracy systemów elektroenergetycznych w trybie wyspowym, które są niezbędne do synchronizacji z sieciami europejskimi. Powodem jest decyzja Rosji, o przeprowadzeniu pod koniec maja podobnych testów w Obwodzie Kaliningradzkim. Pierwotnie testy pracy systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich, w trybie izolowanym miały zostać zrealizowane 8 czerwca. Jako alternatywną datę wyznaczono 29 czerwca.

The Baltic Course/Piotr Stępiński

Jakóbik: Harmony Link, czyli jak Polska pomoże krajom bałtyckim rozejść się z Rosją w pokoju