Nord Stream 2: W 2018 roku ruszy budowa nowej odnogi w Niemczech

11 sierpnia 2016, 11:15 Alert

(Gascade/Wojciech Jakóbik)

fot. Gazprom

Szybko postępują prace przy brandenburskiej odnodze gazociągu, który ma dostarczać nowy gaz z Nord Stream, a w przyszłości być może Nord Stream 2.

W czerwcu władze samorządowe zatwierdziły szlak magistrali, a jesienią rusza proces planoonewania. Odpowiedzialna za projekt firma Gascade jest zadowolona z postępów. – Nie było żadnych przeszkód. Rozmowy z samorządami przebiegły bez sprzeciwów – powiedziała rzecznik Gascade Tatiana Bemert.

Gazociąg EUGAL ma dostarczać surowiec z punktu wejścia bałtyckiej magistrali Nord Stream do systemu przesyłowego gazu w Niemczech do Czech. Jego planowana długość to 485 km. Będzie on przebiegał w 90 procent po szlaku gazociągu OPAL, który już teraz śle gaz z Nord Stream. Dwie nitki EUGAL mają mieć przepustowość 51 mld m3 rocznie. Jest krytykowany, bo ma pozwolić na ekspansje rosyjskiego gazu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jednak rzeczniczka Gascade przekonuje, że Nord Stream 2 jest tylko jednym z aspektów wykorzystania gazociągu. Przywołuje badanie zapotrzebowania na gazu w regionie. Twierdzi, że zapotrzebowanie na gaz w Europie do 2035 ma silniej niż dotąd przypuszczano wzrosnąć i przewyższyć przepustowość OPAL i innych magistrali gazowych istniejących obecnie. Odpowiedzią ma być EUGAL.

Obecnie badane są warianty szlaku magistrali na odcinkach na południu Brandenburgii. – Działamy zgodnie z terminarzem W połowie 2018 roku ruszy budowa EUGAL – zadeklarowała rzeczniczka Gascade.

Projekt EUGAL jest krytykowany w Europie Środkowo-Wschodniej, jako narzędzie dalszej ekspansji rosyjskiego gazu z Nord Stream, a w przyszłości, – jeżeli powstanie – Nord Stream 2. Polska sygnalizowała, że nie jest zainteresowana odbiorem gazu na mocy kontraktu z Gazpromem przy wykorzystaniu szlaku Nord Stream 1/2 – EUGAL – Czechy, chociaż takie spekulacje pojawiły się w niemieckich i rosyjskich mediach.

Polacy dążą do zablokowania projektu Nord Stream 2, którego odnoga – EUGAL – ma posłużyć do dystrybucji rosyjskiego gazu wśród potencjalnych klientów na LNG ze Świnoujścia lub surowiec słany Korytarzem Norweskim.