EurActiv: Komisja Europejska gotowa pomóc Polsce po nawałnicach

18 sierpnia 2017, 15:00 Alert

Komisja Europejska jest otwarta do udzielenia pomocy finansowej dla poszkodowanych w nawałnicach, które w ostatnim czasie nawiedziły Polskę. Wczoraj (17 sierpnia) unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu zapowiedziała, że rozmowy na ten temat się rozpoczną, jeśli polski rząd wyśle stosowny wniosek.W czwartek (17 sierpnia) odbyła się konferencja prasowa z udziałem komisarz Rumunki Coriny Crețu – tematem głównym konferencji były zmiany w polityce spójności po czerwcowych pożarach w środkowej Portugalii. Jak poinformowała komisarz Crețu, ponad 45 mln euro zostanie przeznaczonych na odbudowę infrastruktury dla portugalskich małych i średnich przedsiębiorstw.

Siedziba Komisji Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons

Podczas konferencji prasowej komisarz z Rumunii odniosła się również do gwałtownych nawałnic, jakie w nocy z 11 na 12 sierpnia nawiedziły północno-zachodnią Polskę.

„Jesteśmy gotowi do rozmów”

Komisja Europejska wyraziła solidarność z osobami, które ucierpiały w wyniku ubiegłotygodniowych nawałnic w Polsce. „Kierujemy nasze myśli przede wszystkim ku ofiarom i ludziom, którzy ucierpieli, a także lokalnym władzom, które walczą ze skutkami nawałnic. To niezwykle ważne wyrażać solidarność w momencie kryzysu w państwach członkowskich” – podkreśliła unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu.

Komisarz z Rumunii zadeklarowała gotowość do współpracy z polskim rządem ws. ewentualnej pomocy finansowej dla poszkodowanych w wyniku gwałtownych burz. Konieczna jest jednak prośba rządu do KE o wsparcie wraz z szacunkowymi danymi strat wynikających z nawałnic. „Zawsze, gdy takie rzeczy mają miejsce, wyrażamy solidarność i gotowość do pomocy. To, w jaki sposób pomagamy Portugalii, wynikało z prośby tego kraju. Jak dotąd nie otrzymaliśmy żadnej prośby od polskich władz, ale jesteśmy gotowi rozmawiać i czekać, czy wsparcie będzie potrzebne” – powiedziała Crețu.

Szansa na wsparcie z Funduszu Solidarności

Polska ma szanse na uzyskanie pomocy finansowej dla osób najbardziej poszkodowanych w wyniku ubiegłotygodniowych nawałnic z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej (FSUE). Fundusz został utworzony w celu reagowania na poważne klęski żywiołowe i stanowi wyraz europejskiej solidarności z ofiarami różnych kataklizmów. FSUE powołano w wyniku powodzi, które nawiedziły Europę Środkową w 2002 r.

Do tej pory wsparcie z Funduszu otrzymały 24 państwa członkowskie UE na pokrycie skutków 76 różnego rodzaju klęsk żywiołowych. Łącznie Unia przekazała państwom z FSUE ponad 5 mld euro. Najwięcej środków z Funduszu wykorzystały Włochy, które aż dziewięciokrotnie uzyskały wsparcie z FSUE o łącznej wartości ponad 2,5 mld euro – z czego aż prawie 1,2 mld euro zostało przeznaczonych na odbudowę terenów zniszczonych po trzech trzęsieniach ziemi w 2016 i 2017 r. Polska uzyskała potrzebne środki z FSUE raz – po powodziach w maju 2010 r. polskie władze otrzymały z Funduszu ponad 105 mln euro.

Rząd prawdopodobnie poprosi KE o pomoc

Na czwartkowej konferencji prasowej ws. usuwania skutków nawałnic głos zabrał minister energii Krzysztof Tchórzewski. Według niego, istnieje prawdopodobieństwo, że Polska zwróci się o pomoc do Komisji Europejskiej – nie wspominał jednak, że chodzi o wsparcie z Funduszu Solidarności. „Myślę, że (…) ewentualnie będziemy się zwracali o to, żeby Komisja Europejska wyraziła zgodę na dokonanie zmiany lokalizacji środków, które Polsce są w ramach programu 2014-2020 przyznane” – powiedział Tchórzewski.

O pomocy finansowej z Funduszu wypowiedziało się także Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które doceniło gotowość KE do włączenia się w działania mające na celu pomoc ofiarom nawałnic. „Rząd RP jest obecnie na etapie szacowania strat poniesionych przez mieszkańców dotkniętych terenów” – poinformowało MSZ w komunikacie. Resort dodał również, że po zakończeniu zbierania danych o wyrządzonych szkodach zostaną podjęte rozmowy z Komisją Europejską ws. ewentualnego uruchomienia środków z FSUE.

Na skutek nawałnic, które przeszły nad północno-zachodnią Polską, zginęło sześć osób, a około 50 zostało rannych. Według danych Lasów Państwowych, w ubiegłym tygodniu nawałnice uszkodziły 45 tys. hektarów lasu. Prowizoryczne straty finansowe wynoszą już ponad 1 mld złotych.

EurActiv.pl