Europa Środkowa spotyka się na szczycie | Azerbejdżan chce słać gaz do Europy | UE wystraszyła Gazprom

12 czerwca 2013, 10:02 Alert

Europa Środkowa spotyka się na szczycie

Rozpoczął się 18-ty Szczyt Głów Państw Europy Środkowej w Bratysławie. W jego trakcie mają spotkać się m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski i jego ukraiński odpowiednik Wiktor Janukowycz. Szczyt odbędzie się w środę i czwartek. Strony omówią perspektywy współpracy bilateralnej i z Unią Europejską. Spotkanie reprezentantów krajów regionu będzie zapewne okazją do rozmowy o koncepcji Korytarza Północ-Południe i współpracy energetycznej w formule V4+ czyli Grupy Wyszehradzkiej oraz innych zainteresowanych państw.

Azerbejdżan deklaruje gotowość do otwarcia Korytarza Południowego

Minister energetyki Azerbejdżanu Natig Alijew ocenił, że jego kraj może długofalowo odegrać kluczową rolę w ramach zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Europy. W ramach przygotowań do eksportu azerskiego gazu na Zachód Azerbejdżan wydał już ponad 60 miliardów dolarów. Jest gotów słać gaz za pomocą Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) i dalej europejskimi rurami do odbiorców w krajach zachodnich. Do końca czerwca zapadnie decyzja o tym, która inwestycja (Nabucco-West czy TAP) otrzyma zgodę na transport azerskiego gazu z granicy turecko-bułgarskiej na Zachód. Zdecyduje konsorcjum Szach Deniz zarządzającego pokaźnymi złożami o tej samej nazwie.

UE wystraszyła Gazprom przed kupnem greckiego operatora

Hellenic Republic Asset Development Fund (HRADF) odpowiedzialny za program prywatyzacji greckich firm w ramach walki z wielką dziurą budżetową ocenia, że wycofanie się Gazpromu z przetargu na prywatyzację tamtejszego operatora gazowego DEPA „nie może być tłumaczone względami ekonomicznymi”. Przedstawiciele rosyjskiej firmy uważają, że długi greckiej spółki okazały się wyższe, niż to przedstawiano i są nie do spłacenia przez HRADF, odpowiedzialny za przygotowanie prywatyzacji. Jednocześnie przyznali, że oprócz względów ekonomicznych o decyzji nieskładania wiążącej oferty na kupno DEPA zdecydowały także obawy przed ograniczeniem prawnym działalności Gazpromu w ramach spółki przez prawo unijne. Jeżeli Bruksela obłożyłaby ją regulacjami antymonopolowymi, Rosjanie zyskaliby na przejęciu greckiego GTS-u dużo mniej, niż planowali.

Rosnieft i Exxon podpisują porozumienie ws. Arktyki

We wtorek zostało podpisane porozumienie o wspólnych poszukiwaniach węglowodorów na Arktyce przez Exxon Mobil i Rosnieft. Firmy podzielą się technologią i sprzętem. W tym celu założą Centrum Badań Arktycznych (ARC) w Rosji. Zainwestują także w badania. Pierwszą transzę wyłoży Exxon, wpłacając na ten cel 200 milionów dolarów. Drugą transzą spółki podzielą się po równo, a wyniesie ona 250 milionów dolarów. Rosnieft otrzyma 66,67 procent akcji projektu, pozostałe 33,33 procent uzyska Exxon Mobil.