Europosłowie: Nord Stream 2 jest sprzeczny z polityką Unii Energetycznej

10 maja 2016, 12:45 Alert

(Parlament Europejski)

Projekt Gazociągu Północnego (Nord Stream 2) jest sprzeczny z założeniami Unii Energetycznej, szkodzi solidarności pomiędzy krajami UE, a jego budowa powinna być przemyślana zarówno z perspektywy geopolitycznej, jak i gospodarczej, stwierdzili posłowie podczas poniedziałkowej debaty w Strasburgu, z Komisarzem Miguelem Ariasem Cañete, odpowiedzialnym za klimat i energię.

Kilku posłów podkreślało, że Gazociąg Północny nie spełnia celów związanych z dywersyfikacją, przeciwnie zwiększy zależność od jednego dostawcy. Inni argumentowali, że projekt nie jest uzasadniony ekonomicznie oraz nie jest związany z akcją na rzecz klimatu, świadczy natomiast o motywach geopolitycznych. Większość posłów wzywała Komisję do jak najszybszego zakończenia projektu Nord Stream 2.

Komisarz Cañete powiedział, że projekt gazociągu „prawdopodobnie zmieni rynek gazu” oraz, że Komisja już skontaktowała się z władzami Niemiec, aby otrzymać wszelkie informacje, które pomogą jej przygotować ocenę wpływu projektu. Komisarz podkreślił, każdy aspekt projektu Nord Stream 2 powinien być zgodny z prawem wspólnotowym, a „wszystkie projekty powinny być powiązane z założeniami Unii Energetycznej.

Projekt Gazociągu Północnego, kierowany przez konsorcjum, na czele którego stoi rosyjska firma gazowa Gazprom, ma na celu zbudowanie nowych rurociągów podwajających przepustowość istniejącego gazociągu Nord Stream, z Rosji do północnych Niemiec, pod Morzem Bałtyckim. Nowe rurociągi mogłyby zostać ukończone do 2019 roku.