Elastyczność KSE. Zmiany na rynku energii

15 maja, 2018 godz. 19:30
Linia wysokiego napięcia energetyka energia fot. Pixabay

Szczegóły wydarzenia

  • Początek: 06 / 06 / 2018
  • Miejsce: Warszawa

Jednym z największych wyzwań stojących przed polskim systemem energetycznym jest poprawa elastyczności, czyli zdolności szybkiego reagowania na zmieniający się popyt i podaż energii elektrycznej. Jest to sposób na podniesienie bezpieczeństwa KSE i jego efektywności ekonomicznej. Więcej na ten temat będzie można dowiedzieć się w czasie konferencji „Elastyczność KSE”, która odbędzie się 6 czerwca w Warszawie.

Linia wysokiego napięcia energetyka energia
fot. Pixabay

Rynek energii w Polsce w kolejnych latach będzie się zmieniał. Rozwój krajowego sektora energii powinien uwzględniać rosnący udział mocy zainstalowanej w źródłach OZE o zmiennej dynamice produkcji. Istotna jest również możliwość szybkiego reagowania na wypadek niespodziewanej awarii bloków konwencjonalnych. Coraz większą wartością w nowoczesnym systemie energetycznym jest skoordynowanie pracy zmiennych źródeł OZE z jednostkami konwencjonalnymi, co poprawia bezpieczeństwo oraz w dłuższej perspektywie obniża koszty systemu energetycznego. Możliwości poprawy elastyczności rosną wraz z możliwościami technicznymi – postępem digitalizacji i dostępnością urządzeń inteligentnego opomiarowania.

Kluczowym elementem dla wspierania elastyczności systemu energetycznego jest zmiana organizacji rynku energii i odpowiednie wynagradzanie elastyczności. Po wdrożeniu rynku mocy w Polsce kluczowa będzie reforma rynku bilansującego. Rynek ten jest kluczowy dla kontraktowania mocy w czasie rzeczywistym – bilansowania zapotrzebowania z produkcją energii w cyklu dobowym.

Tematem konferencji będzie dyskusja na temat elastyczności w kontekście spodziewanych zmian organizacji rynku energii w Polsce.

Szczegóły dotyczące wydarzenia oraz program są dostępne na stronie elastycznosckse.evenea.pl.