II Polsko – Ukraińska Konferencja Gazowa

19 maja, 2017 godz. 12:15
polukr2

Szczegóły wydarzenia


W dniu 6 czerwca 2017 r. odbędzie się II Polsko – Ukraińska Konferencja Gazowa „Budowa hubu gazowego dla regionu”.

Sytuacja na rynku gazowym w Polsce i na Ukrainie jest dynamiczna. W 2016 r. Świnoujściu zaczął prace terminal LNG, dzięki któremu realna jest dywersyfikacja kierunków, dostaw i dostawców gazu. Polska planuje stworzyć Bramę Północną, przez którą dostarczana będzie większość gazu potrzebna dla kraju. Pierwszym elementem jest terminal LNG w Świnoujściu, zaś drugim ma być gazociąg Baltic Pipe, który ma tłoczyć do Polski gaz z szelfu norweskiego.

Ukraina po Rewolucji Godności w 2013 roku zdołała przeorientować swoją politykę gazową i obecnie nie kupuje surowca od Gazpromu. PGNiG sprzedaje coraz więcej gazu na Ukrainę. Biorąc pod uwagę położenie Polski, a także obecną i planowaną infrastrukturę przesyłową rozbudowywaną przez Gaz-System i magazynową na granicy polsko-ukraińskiej ma powstać hub gazowy, dzięki któremu możliwe będą dostawy surowca spoza kierunku wschodniego dla innych państw regionu. Planowana rozbudowa gazociągu Nord Stream oraz zaprzestanie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę może zdestabilizować bezpieczeństwo gazowe w naszym regionie.

AGENDA 2. POLSKO-UKRAIŃSKIEJ KONFERENCJI GAZOWEJ

Sesja I (10:00 – 11:00): Niezależność gazowa, czyli jak Kijów zdywersyfikował dostawy

Po latach wielkich zakupów gazu od Gazpromu, w 2015 r. Ukraina dokonała geopolitycznego zwrotu. Zmieniła nie tylko głównego dostarczyciela gazu, ale kierunki dostaw. Od tego czasu to nie ze Wschodu a z Zachodu Kijów zaopatruje się w błękitne paliwo za sprawą rewersu fizycznego na granicy z Czechami, Polską i Węgrami. Dużym wyzwaniem pozostaje zmniejszenie zapotrzebowania na gaz poprzez poprawienie efektywności energetycznej oraz termomodernizację. Kolejne zadanie to zwiększenie wydobycia własnego.

  • Dominique RISTORI, Director General, DG Ener (w trakcie potwierdzania)
  • Ihor PROKOPIV, wiceminister Energetyki i Przemysłu Węglowego Ukrainy
  • Michał KURTYKA, wiceminister Energii
  • Maciej WOŹNIAK, Wiceprezes PGNiG
  • Wiktora WOROCZEK, Naczelnik Departamentu Strategii, Naftogaz
  • Tomasz STĘPIEŃ, Prezes Gaz-System

11:10 – 11:15 przerwa kawowa

Sesja II (11:15 – 12:30): Brama Północna + wspólny rynek gazu = szansa na niezależność surowcową  regionu

Polska realizuje ambitny plan sprowadzania gazy z morza. Brama Północna to z jednej strony dostawy gazu skroplonego do rozbudowanego terminala LNG w Świnoujściu, a z drugiej budowa połączenia z Polski do szelfu norweskiego, gdzie gazociąg Baltic Pipe jest jednym z elementów nowej magistrali. W Polsce coraz więcej gazu sprzedaje się poprzez Towarową Giełdę Energii, ta platforma zyskuje coraz większe uznanie na rynku. Konkurencyjne dostawy surowca w połączeniu z budowanymi intrekonektorami oraz magazynami gazu na Ukrainie daje szanse na stworzenie rynku gazu dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

  • Maciej WOŹNIAK, Prezes PGNiG
  • Wiktora WOROCZEK, Naczelnik Departamentu Strategii, Naftogaz
  • Sergyi MAKOGIN, wiceprezes Ukrtransgaz
  • Tomasz STĘPIEŃ, Prezes Gaz-System
  • Paweł OSTROWSKI, Prezes Towarowej Giełdy Energii

12:30 – 12:45 przerwa kawowa

Sesja III  (12:45 – 14:00): Bezpieczeństwo gazowe regionu – czyli co po zakończeniu tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy

Zapowiadany przez rosyjskich polityków koniec tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy może stać się faktem. W jaki sposób Kijów zapewni sobie dostawy surowca, które teraz realizowane są poprzez rewers wirtualny i fizyczny na granicy ze Słowacją? Kto dostarczy gaz do Bułgarii i na Bałkany? Co może przynieść blokada przepustowości na gazociągu Opal? Jakie rozwiązania ma w tym obszarze Unia Energetyczna?

  • Olena PAVLENKO, Prezes DiXi Group
  • Tomasz DĄBOROWSKI, Główny Specjalista, Zespół Środkowoeuropejski OSW
  • Ernest WYCISZKIEWICZ, Dyrektor Centrum Pol.-Ros. Dialogu i Porozumienia
  • Georg ZACHMANN, Senior Fellow, Breugel
  • Robert ZAJDLER, ekspert Instytut Sobieskiego

 

Więcej informacji dostępnych na stronie: gasconference.pl