Wyjazd studialny na morską farmę wiatrową Anholt w Danii

18 lutego, 2019 godz. 21:38
patronat

Szczegóły wydarzenia


Czy Bałtyk ma szansę stać się zagłębiem morskich farm wiatrowych? Czy Polska może zostać liderem w budowie nowych mocy energetyki wiatrowej offshore? Odpowiedzi na te i inne pytania już niebawem poznają uczestnicy wyjazdu studialnego do Danii. W programie wizyta na jednej z największych farm wiatrowych wiatrowych offshore w Europie – Anholt.

Nie bez przesady można powiedzieć, że obserwujemy boom na morskie elektrownie wiatrowe. Na Bałtyku kolejne farmy stawiają Niemcy i Duńczycy, a rynek energetyki offshore sondują także Litwini i Estończycy. W perspektywie dwudziestu lat Morze Bałtyckie ma szansę stać się drugim po Morzu Północnym zapleczem produkcyjnym zielonej energii w Europie. —

To czy będziemy w stanie czerpać wymierne korzyści z offshore zależy w dużej mierze od naszego przygotowania – założeń nowej Polityki Energetycznej Polskim, systemu regulacyjnego i rozwiązań ustawowych, gotowości przemysłu do zagospodarowania potencjału, jaki stworzą inwestycję w budowę morskich farm wiatrowych.

„Jesteśmy na dobrej drodze do realizacji polskiego programu morskiej energetyki wiatrowej jednakże powinniśmy poznać doświadczenia innych krajów, które z takich źródeł energii już korzystają – przekonuje Remigiusz Nowakowski, prezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych. Jeśli Polska zrealizuje plan przedstawiony w projekcie Polityki Energetycznej Państwa do 2040 roku mamy szansę stać się dużym graczem na rynku „offshore wind” w Europie. Potrzebne jest nam jednak zaplecze merytoryczne oraz wspomniana już baza doświadczeń, które pozwolą zrobić to lepiej i uniknąć błędów popełnionych przez innych. — Stąd też idea organizowanego przez DISE wyjazdu studialnego do Danii, na jedną z największych morskich farm wiatrowych w Europie, dla menedżerów z branży energetycznej Polsce, którzy będą realizować podobne inwestycje w Polsce. Kluczowym założeniem jest tu transfer wiedzy oraz doświadczeń – tłumaczy Nowakowski.

A jest z czego czerpać, bowiem Duńczycy mają w tej materii ogromne doświadczenie. Pierwsza na świecie morska elektrownia wiatrowa – Vindeby została zbudowana blisko trzy dekady temu właśnie przez Duńczyków na Bałtyku. Wypracowany przez Duńczyków przez kilkadziesiąt lat know how, procedury, rozwiązania, w znaczący sposób mogą wpłynąć na przyspieszenie i usprawnienie procedowania prac nad polskimi projektami budowy morskich farm wiatrowych.

W trakcie wyjazdu studialnego do Danii, uczestnicy spotkają się między innymi  z przedstawicielami firm działających w całym łańcuchu wartości morskich farm wiatrowych oraz będą uczestniczyć w seminarium poświęconemu doświadczeniom budowy farm wiatrowych offshore. — To będzie doskonała możliwość zapoznania się z dobrze działającym w energetyce duńskiej modelem biznesowym, zobaczenia z bliska infrastruktury związanej z funkcjonowaniem morskiej elektrowni wiatrowej czy zapoznania się ze sposobem zarządzania taką jednostką – wyjaśnia Nowakowski. Mamy nadzieję, że bogaty w wydarzenia program wizyty studialnej pozwoli w sposób kompleksowy poznać doświadczenia inwestycyjne oraz eksploatacyjne wielkoskalowej energetyki OZE. Jeśli poważnie myślimy o budowie elektrowni wiatrowych mocy rzędu 10 GW w polskiej strefie Morza Bałtyckiego, to musimy bardzo dobrze rozumieć mechanizm całego procesu inwestycyjnego, a w szczególności ryzyka, które wiążą się z takim projektem. Warto również poznać doświadczenia eksploatacyjne zarówno z punktu widzenia integracji elektrowni wiatrowych offshore z systemem przesyłowym, ale również ich współpracy ze źródłami konwencjonalnymi, co w polskim przypadku będzie miało kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego – dodaje prezes DISE.

Obecnie na Morzu Bałtyckim prowadzone są, na różnych etapach zaawansowania, prace nad 9 polskimi projektami morskich farm wiatrowych, między innymi przez: PGE, Polenergie, BTI, DEME czy PKN Orlen. Ten ostatni prowadzi właśnie badania środowiskowe na morzu oraz pomiary warunków wietrzności. Więcej informacji o wyjeździe studialnym znajdziecie państwo na stronie: http://dise.org.pl/n/dania-2019/  a także w mediach społecznościowych na profilach DISE na LikedIn oraz Facebook.

Organizatorem wyjazdu studialnego jest DISE Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych we współpracy z Ambasadą Królestwa Danii oraz Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej.