Exatel współtworzy technologie przyszłości. Czym jest Rapid 5G? (RELACJA)

13 lipca 2017, 07:30 Cyberprzestrzeń

Samochody autonomiczne, medycyna, internet rzeczy – to tylko niektóre możliwości, na jakie pozwoli nowy systemem przesyłu danych 5G. Polska to obok Japonii jedno z dwóch państw, w których ramach współpracy Polski i UE testowana jest w nowa technologia. W Polsce testy przeprowadza firma Exatel, która na spotkaniu z dziennikarzami przedstawiła możliwości Rapid 5G.

Źródło: Exatel

Firma Exatel, polski operator systemu teleinformatycznego, zaprezentował projekt nowego sposobu przesyłu danych Rapid 5G. To wspólne przedsięwzięcie kilku uczelni wyższych z Niemiec i Japonii oraz podmiotów gospodarczych z UE, Izraela. Projekt rozpoczął się już kilka lat temu dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach horyzontu 2020 i współpracy UE z Japonią. Technologia 5G pozwoli na wdrożenie internetu rzeczy oraz innowacyjnych rozwiązań w medycynie i motoryzacji. To związane charakteryzuje się znacznie szybszym przesyłem danych, nawet do stukrotnie większym, niż oferują obecne technologie.

Jak powiedział Michał Szczęsny, dyrektor biura architektury i planowania sieci w firmie Exatel, 5G opiera się obecnie na zbiorze wymagań funkcjonalnych zdefiniowanych przez międzynardową organizację ITU-T. Obecnie trwa ich standaryzacja. Dzięki nowej technologii poprawi się znacznie jakość, szybkość oraz możliwa wielkość przesyłu danych (w stosunku do obecnych sieci 4G):

  • 1000 razy więcej przesłanych danych mobilnych;
  • 10 do 100 razy więcej podpiętych urządzeń (500 miliardów);
  • 10-100 razy szybszy przesył danych dla użytkownika (do 10 Gb/s);
  • 5 razy mniejsze opóźnienie;
  • 10 razy dłuższy czas pracy na baterii.

Exatel miał stworzyć prototyp 5G. W ramach konsorcjum wchodzą uniwersytety w Duisburgu, Kent oraz w Osace, są także firmy Siklu (Izrael), Corninig (Niemcy) oraz Hitachi (Japonia).

Polska to najważniejsze państwo UE, w którym prowadzone są testy.Rozwiązanie RAPID 5G daje nowe możliwości zarządzania ruch w sieciach bezprzewodowych w zatłoczonych obiektach, np. stadiony, centra handlowe i dworce. System współdziała z istniejącymi standardami łączności (WiFi, 3G, 4G itd.) i pozwala na transfery np. poprzez strumieniuniowanie wideo 8K bezprzewodowo. – Jest to przykład bardzo nowoczesnego fronthaulingu: sygnał z anten jest praktycznie bez obróbki pakowany do naszego światłowodu, wysyłany do centrów danych i z powrotem- powiedział Michał Szczęsny.

– Pojawia się zasadnicze pytanie po co użytkownikowi ta technologia skoro już teraz dostępne technologie pozwalają na szybki i sprawny przesył danych. Funkcjonujemy w czasach, kiedy technologia prześciga rzeczywistość. Rapid 5G będzie miał zastosowanie do precyzyjnych czynność, działań urządzeń, gdzie liczy się każda nanosekunda. Będzie to miało zastosowanie w precyzyjnych pomiarach, medycynie wykorzystującą automatykę i robotykę czy w obsłudze samochodów autonomicznych. Zastosowanie dla tej technologii będzie różnorodne, jednak na obecnym etapie, bez standaryzacji, jest zbyt wcześnie, aby mówić o kolejnych możliwościach tego systemu. Są jednak one ogromne, co pokazują testy porównawcze z dostępnymi technologiami – wyjaśniał Michał Szczęsny.

W Polsce testy odbywają się w jednej z galerii handlowych, w Japonii zaś na jednym z tamtejszych stadionów. Technologia ta ma funkcjonować podczas nadchodzących w Kraju Kwitnącej Wiśni Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku. W 2019 roku podczas kongresu firm, które biorą udział w projekcie, podjęte zostaną kluczowe decyzje na technologii i częstotliwości 5G. Transmisja i częstotliwość jaką wykorzystywał Exatel podczas testów wynosi 60 GHz. – Dystrybucja sygnału pomiędzy jednostką centralną stacji bazowej a anteną odbywa się poprzez światłowody (na dystansie 11 km).

Zanim jednak technologia wejdzie do powszechnego użytku, minie jeszcze sporo czasu. Do jej wdrożenia wymagane jest zainteresowanie ze strony operatorów, którzy muszą dostosować nową technologię do oferty, tak aby stworzyć komercyjnie opłacalny produkt. Drugą sprawą jest standaryzacja produktowa oraz częstotliwości które będzie można do tego wykorzystać. W związku z tym obecnie nie ma także urządzeń dostępnych na rynku komercyjnych przystosowanych do odbioru takiej technologii.

 

Fot.: BiznesAlert.pl. Porównanie szybkości przesyłu danych, WiFi, LTE i Rapid5G

Polska nieprzypadkowo stała się krajem, w którym ta technologia jest testowana. W Polsce są jedne z najnowocześniejszych w Europie laboratoriów raz wysoce wykwalifikowana kadra naukowa. Polskie laboratoria takich firm jak Nokia we Wrocławiu czy z Ericsson w Łodzi i w Krakowie.

W ramach projektu Horyzont 2020 działa program 5G-PPP ( Partnerstwo Publiczno – Prywatne), na który przeznaczono ok. 800 mln euro. W jego ramach działa już kilkadziesiąt projektów. Exatel jest jedną z nielicznych instytucji w Polsce, który partycypuje w tym programie. Problemem jest bariera wejścia – warunkiem jest odpowiednie doświadczenie i kooperacja z centrami badawczymi lub naukowymi w Europie.

Źródło: Exatel

 

-Jesteśmy dumni, że testy tej przełomowej technologii przebiegły pozytywnie. Razem z naszymi partnerami osiągnęliśmy wielki sukces i przybliżyliśmy 5G do etapu wdrożenia. Oceniam, że już w 2020 roku będziemy mogli korzystać z pierwszych gotowych rozwiązań. My – jako operator sieci światłowodowej – mamy świadomość, że to na sprawnie działającym zapleczu, podkładowej sieci szkieletowej, spoczywa ciężar zapewnienia sprawnej telekomunikacji w przyszłości- podsumował Michał Szczęsny.

Zdaniem Matthiasa Steega, naukowca z Uniwersytetu Duisburg-Essen, zgromadzenie i uruchomienie wszystkich nowych technologii, bycie przy tym, jak z pomysłów zamieniają się w dojrzałe rozwiązania, było ogromnym doświadczeniem. – Dla naukowca jest to świetna okazja do przetestowania nowych rozwiniętych technologii w rzeczywistych warunkach z ekspertami w tej dziedzinie. Warszawskie centrum handlowe jest ostatnim etapem projektu RAPID i chcę podziękować naszym polskim partnerom z Exatel za to, że umożliwili jego realizację – powiedział gość z Niemiec.

Jak podkreślił Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Exatela, testy Rapid 5G pokazały, że polskie firmy z powodzeniem mogą uczestniczyć w globalnym rozwoju technologii. – Nie chcemy tylko absorbować gotowych rozwiązań z zagranicy, lecz aktywnie je współtworzyć w ramach naszego działu R&D. Ten projekt to przykład udanej współpracy biznesu i świata nauki w tworzeniu technologii jutra. Dziś trudno sobie wyobrazić lepszą promocję Polski i potencjału naszych ekspertów niż aktywny udział w budowie rozwiązań jutra. Tego typu działania będziemy nadal realizować zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym – powiedział prezes Exatela.

5G, gdy już stanie się funkcjonującym standardem, będzie wielokrotnie szybsze od 4G, czyli aktualnie najnowocześniejszego systemu transmisji danych bezprzewodowych. Dodatkowo zaoferuje większą pojemność (liczbę użytkowników mogących korzystać z sieci jednocześnie), komunikację urządzenie–urządzenie i wiele innych usług dodanych. Z wdrożeniem 5G wiążą się olbrzymie oczekiwania, m.in. rozwój autonomicznych fabryk, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast. RAPID to prototyp implementacji technologii 5G. Umożliwia przesyłanie danych z dużą prędkością, do 10 Gbit/s i z bardzo małymi opóźnieniami (low latency) do wielu urządzeń znajdujących się na małej przestrzeni.

Szczęsny: RAPID 5G. Polacy współtworzą podstawy nowej technologii (ROZMOWA)

AKTUALIZACJA: 10:19, 13.07. 2017

BiznesAlert.pl/Exatel