Exxon Mobil ukarany za łamanie sankcji przeciwko Rosji

20 lipca 2017, 19:30 Alert

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych nałożył na Exxon Mobil Corp 2 mln dolarów kary za naruszenie nałożonych w maju 2014 roku sankcji na Rosję.

Exxon Mobil
fot Wikipedia/CC

Jak wynika z komunikatu Departamentu Skarbu, między 14 a 23 maja 2014 roku szefowie spółek zależnych amerykańskiego koncernu podpisali z prezesem Rosnieftu Igorem Sieczinem osiem umów. Kilka miesięcy wcześniej znalazł się na liście osób objętych sankcjami.

Zdaniem Departamentu Skarbu ExxonMobil okazał „skrajne lekceważenie” dla sankcji nałożonych na rosyjskie firmy naftowe po aneksji Krymu przez Moskwę, a także ,,w istotny sposób” osłabił program sankcji gospodarczych.

Rex Tillerson wiedział o umowie?

Warto również zaznaczyć, że w chwili podpisywania wspomnianych dokumentów prezesem Exxon Mobil był obecny Sekretarz Stanu Rex Tillerson. Departament Stanu skierował w tej sprawie pytania o to, czy Tillerson wiedział o umowach Exxon Mobil.

Zdaniem amerykańskiej spółki podpisywane w 2014 roku dokumenty były w pełni zgodne z wytycznymi w sprawie sankcji, nałożonymi przez administrację prezydenta USA Baracka Obamy.

Jakóbik: Czy szef Exxona zdejmie sankcje z Rosji? (ANALIZA)

Departament Skarbu nie wskazał za jakie transakcje została nałożona kara. Przy czym we wskazanym okresie na stronie internetowej Rosnieft informował o przedłużeniu obowiązywania podpisanej z Exxonem strategicznej umowy dotyczącej realizacji projektu Far East LNG. Podpis pod dokumentem złożył wówczas prezes Rosnieftu Igor Sieczin oraz dyrektor ds. rozwoju Exxon Mobile Neil Duffin.

Rzecznik Rosnieftu Michaił Leontiew zauważył, że informacja na temat wspomnianej umowy widnieje na stronie internetowej od ponad trzech lat. „Nie można sobie wyobrazić, że Biuro ds. Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu (OFAC) o tym nie wiedziało. Tak samo nie można sobie wyobrazić, wiedząc jak funkcjonuje Exxon Mobil, że podpisując jakąkolwiek transakcję w obszarze objętym tymi czy innymi amerykańskimi sankcjami spółka nie otrzymała od prawników OFAC informacji, że podejmują decyzję niezgodną z nałożonymi sankcjami”.

Sankcje przeciwko Rosji

Przypomnijmy, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożyły na Moskwę oraz jej spółki sankcje w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i nielegalną aneksją Krymu w 2014 roku. Objęły one sektor naftowy, bankowy i zbrojeniowy. Zachód wprowadził zakaz współpracy, transferu technologii i kapitału do rosyjskiego sektora wydobycia ropy naftowej na głębokich wodach, złożach niekonwencjonalnych i w Arktyce.

Exxon Mobil pod patronatem Trumpa napędzi gospodarkę USA eksportem węglowodorów

Sankcje dotknęły również koncern kierowany przez Igora Sieczina. Wcześniej przeszkodziły one Rosnieftowi w przejęciu od banku Morgan Stanley jego naftowej filii. Zachodnie sankcje sprawiły, że rosyjski koncern musiał zawiesić współpracę z amerykańskim ExxonMobil przy projektach na koncesjach na Morzu Łaptiewów, Karskim i Czarnym. Ponadto z powodu sankcji spółka była zmuszona sprzedać swoje udziały we włoskich rafineriach.

Reuters/TASS/Piotr Stępiński